Hungaria 26

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban

Ministrat e BE-së do të diskutojnë përgjigjen ndaj qëndrimit “të papranueshëm” të Hungarisë

Botë 22 korrik 2024 13:20

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë të hënën se ministrat e Jashtëm të BE-së...

Viktor Orban

“Renew Europe” bën thirrje për ta ndërprerë presidencën evropiane të Hungarisë

Botë 11 korrik 2024 13:02

Kreu i grupit liberal, “Renew Europe”, i ka bërë thirrje Këshillit Evropian që të shqyrtojë të gjitha mjetet për të...

Viktor Orban

Në PE nis iniciativa për t’i pezulluar Hungarisë të drejtën e votës

Botë 10 korrik 2024 12:59

Në Parlamentin Evropian nisi një iniciativë për t’iu kërkuar organeve përgjegjëse të Bashkimit Evropian, që t’ia pezullojnë Hungarisë të drejtën...

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban dhe presidenti kinez, Xi Jinping / Foto: AP

“Misioni i paqes” për Ukrainën, pas Rusisë e Kinës Orbani viziton SHBA-në

Botë 8 korrik 2024 08:15

Përditësuar në 12:28 - Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka thënë të hënën se do të shkojë në Washington pasi...

Kosova - Bashkimi Evropian

Pushteti pret të shqyrtohet aplikimi i Kosovës në BE gjatë presidencës hungareze, opozita skeptike

Arbëri 7 korrik 2024 10:37

Lëvizja Vetëvendosje pret që gjatë udhëheqjes së Presidencës së Bashkimit Evropian nga Hungaria, të ketë lëvizje pozitive sa i përket...

Annalena Baerbock, ministrja e Jashtme e Gjermanisë

Hungaria anulon vizitën e ministres së Jashtme të Gjermanisë

Botë 6 korrik 2024 13:47

Për arsye teknike dhe jo politike, Hungaria ka anuluar takimin e ministrave të Punëve të Jashtme të Hungarisë dhe Gjermanisë,...

Viktor Orban dhe Vladimir Putin të premten në Moskë

Putini thotë se Orbani ka ardhur si udhëheqës i BE-së, flet edhe për Ukrainën

Botë 5 korrik 2024 10:00

(E përditësuar 15:20) - Presidenti i Rusisë, Vladimit Putin, ka thënë se është i gatshëm të dëgjojë qëndrimin e partnerëve...

Orban

Orban shkon për vizitë në Kiev

Botë 2 korrik 2024 09:55

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, arriti për vizitë në Kiev, për herë të parë prej se Rusia nisi pushtimin në...

Viktor Orban

Hungaria merr në dorë drejtimin e BE-së

Botë 1 korrik 2024 07:45

Me marrjen e drejtimin të Bashkimit Evropian nga Hungaria, më 1 korrik, shumë politikanë në Bruksel do të kenë të...

Varga - Hungari Euro 2024

Varga lirohet nga spitali

Euro 2024 26 qershor 2024 15:13

Sulmuesi i Hungarisë, Barnabas Varga, është liruar nga spitali i Stuttgartit dhe shërimin do ta vazhdojë në shtëpi, ka njoftuar...

Hungaria

Momenti i frikshëm që u kthye në forcë të hungarezëve

Euro 2024 24 qershor 2024 15:24

Jeta mund të ndryshojë brenda një kohe të shkurtër. Asgjë mund të mos jetë si përpara e madje çdo gjë...

Varga - Hungari

Lajm i mirë, Varga nuk është në rrezik

Euro 2024 23 qershor 2024 23:09

Një lajm i mirë erdhi pasi përfunduan dy ndeshjet e së dielës mbrëma. Futbollisti hungarez, Varga, që mbeti i palëvizshëm...

Skocia

Skocia shpreson kalimin në fazën nokaut për herën e parë

Euro 2024 23 qershor 2024 08:30

Skocia do të ballafaqohet me Hungarinë të dielën në Stuttgart, në ndeshjen e fundit të Grupit A.Të dyja skuadrat shpresojnë...

Gjermania

Gjermania dominon pjesën e parë

Euro 2024 19 qershor 2024 18:54

Gjermania ka shkuar në pushim me epërsinë prej një goli ndaj Hungarisë. Golin e realizoi Jamal Musiala në minutën e...

Gjermani - Hungaria Euro 2024

Gjermania siguron e para avancimin tutje

Euro 2024 19 qershor 2024 18:02

Gjermania siguron e para avancimin tutje Nikoqirja e Evropianit, Gjermania, u bë përfaqësuesja e parë që siguroi kalimin në fazën...

zvicra

Zvicra e fillon me fitore Evropianin

Euro 2024 15 qershor 2024 14:56

Përfaqësuesja e Zvicrës ka shkëlqyer në pjesën e parë, por ka vujatur në të dytën.  Megjithatë ia doli të mbaj...

Zvicra

Zvicra fillon ndaj Hungarisë, planifikon të qëndrojë gjatë në Gjermani

Euro 2024 15 qershor 2024 08:20

Me ndeshjen ndaj Hungarisë fillon kampanja e përfaqësueses së Zvicrës në ‘’Euro 2024’’.Ndeshja Hungari – Zvicër, zhvillohet të shtunën prej...

Granit Xhaka

Hungaria ka një plan për Xhakën

Euro 2024 14 qershor 2024 20:33

Selektori i Hungarisë, Marco Rossi është pyetur në konferencë për shtyp lidhur me Granit Xhakën.Hungaria e Zvicra takohen të shtunën...

Kryeministri hungarez, Viktor Orban

Hungaria gjobitet me 200 milionë euro

Botë 13 qershor 2024 12:16

Gjykata Evropiane e Drejtësisë urdhëroi të enjten Hungarinë të paguajë një gjobë në vlerë prej 200 milionë eurosh për moszbatimin...

Jens Stoltenberg

Stoltenberg thotë se Hungaria u pajtua të mos e bllokojë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën

Botë 12 qershor 2024 13:32

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se Hungaria është pajtuar se nuk do ta bllokojë përkrahjen e aleancës për Ukrainën,...