Gjermani 25

Aeroporti i Munihut

Tetë të arrestuar pasi aktivistët e klimës pengojnë punën në Aeroportin e Munihut

Botë 18 maj 2024 13:32

Policia gjermane ka arrestuar të shtunën tetë aktivistë të klimës, të cilët depërtuan aeroportin e Munihut duke shkaktuar shkurtimisht mbylljen...

Përmbytje në Gjermani

Përmbytje në jugperëndim të Gjermanisë pas reshjeve të mëdha

Botë 18 maj 2024 12:41

Reshjet e dendura në jugperëndim të Gjermanisë, veçanërisht në Saarland, kanë çuar në përmbytje, duke prekur shumë shtëpi dhe vetura...

Zjarri në Dusseldorf

Zjarr në një ndërtesë në Dusseldorf, tre të vdekur e shumë të lënduar

Botë 16 maj 2024 11:29

Të paktën tre persona kanë mbetur të vdekur dhe dy të tjerë të lënduar rëndë, si pasojë e një zjarri...

Bjorn Hocke

Politikani gjerman gjobitet për përdorimin e sloganit nazist

Botë 14 maj 2024 21:12

Një gjykatë gjermane e ka gjobitur një nga figurat më të rëndësishme të partisë së ekstremit të djathtë “Alternativa për...

protesta gjermani

Në Gjermani sërish protesta kundër Teslas, përplasen me policinë

Auto 11 maj 2024 18:03

Në qytetin e Gruennheide pranë Berlinit, më shumë se 1200 persona protestuan kundër zgjerimit të territorit të fabrikës Tesla, duke...

Jorn Rohde - ambasador gjerman

Rohde e shtyn Kosovën të marrë vendim të guximshëm: Agjenda në KiE mund të ndryshojë

Arbëri 10 maj 2024 14:02

Edhe pse Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës nuk e ka në agjendë çështjen e Kosovës një javë deri...

AFD

Kalimi kah ekstremja: Brenda të djathtës ekstreme në Gjermani

Botë 8 maj 2024 08:00

Është një mbrëmje pranvere në qytetin lindor të Gjermanisë, Cottbus, dhe dhjetëra persona janë grumbulluar në një vend për të...

Studentët protestues në Gjermani

Policia largon studentët protestues nga kampusi i Universitetit të Berlinit

Botë 7 maj 2024 16:10

Policia gjermane ka shpërndarë të martën qindra studentë që po protestonin kundër luftës Izrael-Hamas, në kampusin e Universitetit të Berlinit,...

Gjermani

Gjermania zoton 90 milionë euro për punësim, energji dhe integrim të Kosovës në BE

Arbëri 30 prill 2024 14:27

Gjermania ka zotuar 90 milionë euro për punësim, energji dhe integrim të Kosovës në Bashkimin Evropian, ka bërë të ditur...

Gjermani

52-vjeçari nga Kosova vret pronarin e një lokali në Gjermani

Kronikë 28 prill 2024 22:45

Një kosovar 52-vjeçar dyshohet ta ketë vrarë pronarin e një lokali në Dusseldorf të Gjermanisë.Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur në...

Gjermani

Gjermania përballet me valën e kërcënimeve të spiunazhit nga Rusia dhe Kina

Botë 28 prill 2024 20:17

(BBC) - Gjashtë spiunë të dyshuar janë arrestuar në Gjermani vetëm këtë muaj, në atë që është shndërruar një lumë...

Policia, Gjermani

100 kg kokainë të fshehura në arkat e bananeve zbulohen në disa markete në Gjermani

Botë 25 prill 2024 14:07

Policia në Gjermani ka nisur aksion të madh pasi punonjësit e disa marketeve në Berlin dhe Brandenburg raportuar se kanë...

Gjermani

Gjermania do të rifillojë bashkëpunimin me agjencinë e OKB-së për palestinezët, UNRWA

Botë 24 prill 2024 16:09

Gjermania ka njoftuar të mërkurën se do të rifillojë bashkëpunimin me agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA, pas publikimit...

Tesla

Pas SHBA-së, Tesla ul çmimet edhe në Gjermani e Kinë

Auto 22 prill 2024 14:34

Prodhuesi amerikan i automjeteve elektrike Tesla, ka ulur çmimet në disa nga tregjet e saj kryesore, duke përfshirë Kinën dhe...

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde

Rohde për votimin në veri: Ata që deshën bojkot, morën atë që kërkuan

Arbëri 22 prill 2024 12:20

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde, ka thënë se nga votimi i të dielës në veri, nuk është arritur në situatën ku...

Julian Nagelsmann

Nagelsmann rinovon kontratën me Gjermaninë

Futboll 19 prill 2024 12:27

Federata gjermane e futbollit të premten ka njoftuar për rinovimin e kontratës së trajnerit Julian Nagelsmann. Nagelsmann do të jetë...

Gjermania

Gjermania arreston “dy spiunë rusë”

Botë 18 prill 2024 11:22

Gjermania ka arrestuar dy persona në shtetin jugor të Bavarisë, më dyshimin se kanë spiunuar dhe kanë planifikuar të sabotonin...

Björn Höcke

Politikani gjerman do të dalë në gjyq për përdorim të sloganit nazist

Botë 18 prill 2024 09:43

Një nga figurat më të rëndësishme në partinë e ekstremit të djathtë “Alternativa për Gjermaninë” do të dalë para gjykatës...

Policia- Gjermani

10 të arrestuar për falsifikim të lejeqëndrimeve në këmbim të parave

Botë 17 prill 2024 15:01

Autoritetet gjermane kanë zhvilluar bastisje në shkallë të gjerë kundër një bande ndërkombëtare e cila merrej me kontrabandimin e qenieve...

Autostradë, Gjermani

Në Gjermani mund të ketë ndryshim të madh në komunikacion nga vera

Auto 13 prill 2024 12:33

Ministri Federal gjerman i Transportit, Volker Wissing ka paralajmëruar se duke filluar nga kjo verë, mund të ketë ndalim të...