asociacioni i komunave serbe 17

Ndertesa e Qeverise

Qeveria insiston që BE-ja ta dërgojë draftin për Asociacionin në Venecia

LAJMET E MBRËMJES 23 qershor 2024 19:05

Në prag të takimit të nivelit të lartë në kuadër të dialogut në Brukseli, Qeveria e Kosovës insiston se Bashkimi...

Donika Gervalla

Gërvalla: Shqyrtimi i draftit për Asociacionin, vetëm nëse Serbia zbaton Marrëveshjen bazike

Arbëri 8 qershor 2024 13:18

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, thotë se qeveria do ta shqyrtojë draftin e BE-së për Asociacionin...

Albin Kurti

Kurti: S’mund të gaboj me Asociacionin, Lajçak ta çojë draftin e tij në Komisionin e Venecias

Arbëri 5 qershor 2024 22:39

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk mund të gabojë me çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë...

Meliza Haradinaj

Haradinaj-Stublla: Drafti i Asociacionit nuk duhet të dërgohet në Kushtetuese edhe nëse kushtëzohet

Arbëri 28 maj 2024 17:40

Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka thënë se krerët e institucioneve nuk kanë pothuaj fare komunikim, e aspak...

Vjosa Osmani - Elizabeth Allen

Allen: Asociacioni, hap esencial në rrugëtimin euroatlantik të Kosovës

LAJMET E MBRËMJES 19 maj 2024 19:07

Nënsekretarja amerikane e Shtetit për Diplomaci dhe Çështje Publike, Liz Allen e ka konsideruar formimin e Asociacionit të komunave me...

Edita Tahiri ne Konfront

Tahiri: Edhe e ofruan Asociacionin, edhe morën grusht nga treshja evropiane

Arbëri 17 maj 2024 11:51

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovës Serbi, Edita Tahiri, ka akuzuar Qeverinë duke thënë se me letrën që ministrja e...

Gabriel Escobar

Escobar: Duhej të insistonim më shumë për zbatimin e Asociacionit

Arbëri 17 maj 2024 09:17

Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se ndërkombëtarët duhet të kishin insistuar...

Dardan Molliqaj

PSD: Letra e Gërvallës është premtim për autonomi

Arbëri 16 maj 2024 13:14

Partia Socialdemokrate (PSD), ka vlerësuar se premtimi që ka dhënë ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, në letrën drejtuar presidentit të...

Ambasadori i Gjermanise ne Kosove, Jorn Rohde

Gjermania e vlerëson “hap konkret” vetëm dërgimin e draftstatutit në Kushtetuese

Arbëri 16 maj 2024 11:01

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka thënë se vetëm dërgimi i draftstatutit për Asociacionin në Gjykatën Kushtetuese konsiderohet si “hap...

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu

Kryeziu: Nëse pranohet oferta e Gërvallës, e zbatojmë në kuadër të zbatimit të plotë të Marrëveshjes Bazë

Arbëri 16 maj 2024 10:58

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë se premtimi që ka dhënë ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, në...

Elbert Krasniqi

Krasniqi: Kushtëzimi i anëtarësimit në KiE me Asociacionin, sinjal i keq për komunitetet joshumicë

Arbëri 14 maj 2024 10:03

Ministri i Administrimit të Puhstetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka vlerësuar se nga anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE)...

Keshilli i Evropes

KiE: Diskutimet e Komitetit të Ministrave janë konfidenciale, për momentin Kosova s’është në agjendë

Arbëri 9 maj 2024 09:35

Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës për momentin nuk e ka në agjendë çështjen e Kosovës, kanë konfirmuar nga...

Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë

Kurti: Qeveria s’e pranon kushtëzimin e anëtarësimit në KiE me Asociacionin

LAJMET E MBRËMJES 8 maj 2024 19:07

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk pranon që anëtarësimi në Këshill të Evropës të kushtëzohet me...

Petar Petkoviq

Serbia mbështet përpjekjet e Lajçakut për formimin e Asociacionit

Arbëri 2 maj 2024 14:40

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka theksuar se Beogradi vlerëson dhe mbështet...

Nexhmedin Spahiu - Konfront

Spahiu: Ndryshimet në Maqedoni të Veriut, shumë të rrezikshme për Kosovën

Arbëri 25 prill 2024 20:23

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu, ka deklaruar se ndryshimet politike në Maqedoni të Veriut me zgjedhjet e fundit nuk janë të...

Josep Borrell

Borrell: BE-ja e shqetësuar me pasojat për serbët e Kosovës nga ndalimi i dinarit

Arbëri 4 prill 2024 14:52

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka thënë se Brukseli është...

Vjosa Osmani

Osmani: Asociacioni, përkushtim i dhënë edhe me Marrëveshjen e Brukselit

LAJMET E MBRËMJES 27 mars 2024 20:03

Formimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe është zotim i vjetër i Kosovës dhe nuk lidhet me anëtarësimin në...