KOHA.net

Заедницата на српските општини 17

Зграда на Владата

Владата инсистира ЕУ да го испрати нацртот за Здружението во Венеција

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 23 јуни 2024 година, 19:05 часот

Во пресрет на средбата на високо ниво во рамките на дијалогот во Брисел, Владата на Косово инсистира Унијата...

Доника Гервала

Гервала: Преглед на нацртот за Асоцијација, само доколку Србија го спроведе Основниот договор

Арбери 8 јуни 2024 година, 13:18 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора Доника Гервала вели дека Владата ќе го разгледа нацртот на ЕУ за Асоцијација...

Албин Курти

Курти: Не можам да грешам со Здружението, Лајчак да го однесе својот нацрт до Венецијанската комисија

Арбери 5 јуни 2024 година, 22:39 часот

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека не може да згреши со прашањето за Заедницата на општините со мнозинство...

Мелиза Харадинај

Харадинај-Стубла: Нацртот на Здружението да не се испраќа до Уставен суд дури и да е условен

Арбери 28 мај 2024 17:40 часот

Поранешната министерка за надворешни работи Мелиза Харадинај-Стубла изјави дека раководителите на институциите речиси немаат никаква комуникација, ниту ...

Вјоса Османи - Елизабет Ален

Ален: Асоцијацијата е суштински чекор во евроатлантското патување на Косово

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 19 мај 2024 19:07 часот

Американскиот државен потсекретар за дипломатија и односи со јавноста, Лиз Ален, размислуваше за формирање на Асоцијација на општини со...

Едита Тахири во Конфронт

Тахири: Му понудија на Здружението, а тие земаа удар од европската тројка

Арбери 17 мај 2024 11:51 часот

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот Косово-Србија, Едита Тахири, ја обвини Владата дека со писмото што министерот ...

Габриел Ескобар

Ескобар: Требаше повеќе да инсистираме на имплементација на Здружението

Арбери 17 мај 2024 09:17 часот

Емисарот на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар изјави дека меѓународните требаше да инсистираат на ...

Дардан Молиќај

ПСД: Писмото на Гервала е ветување за автономија

Арбери 16 мај 2024 13:14 часот

Социјалдемократската партија (ПСД) оцени дека ветувањето дадено од министерката за надворешни работи, Доника Гервала, во писмото упатено до претседателот на...

Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде

Германија го смета само испраќањето на нацрт-статутот до Уставниот суд за „конкретен чекор“.

Арбери 16 мај 2024 11:01 часот

Германската амбасада во Косово соопшти дека само испраќањето на нацрт-статутот на Здружението до Уставниот суд се смета за „отворање...

Владиниот портпарол, Запарим Криезиу

Криезиу: Доколку се прифати понудата на Гервала, ќе ја спроведеме во рамки на целосна имплементација на Основниот договор

Арбери 16 мај 2024 10:58 часот

Портпаролот на Владата на Косово, Запарим Криезиу, изјави дека ветувањето што го даде министерката за надворешни работи, Доника Гервала, во...

Елберт Красниќи

Красниќи: Условното членство во КиЕ со Здружението, лош сигнал за немнозинските заедници

Арбери 14 мај 2024 10:03 часот

Министерот за администрација на локалната самоуправа, Елберт Красниќи, оцени дека членството на Косово во Советот на Европа (СЕ)...

Советот на Европа

КиЕ: Дискусиите на Комитетот на министри се доверливи, Косово засега не е на дневен ред

Арбери 9 мај 2024 09:35 часот

Комитетот на министри на Советот на Европа во моментов го нема на дневен ред прашањето за Косово, потврдија од ...

Албин Курти на седница на Владата

Курти: Владата не прифаќа условување за членство во КиЕ со Здружението

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 8 мај 2024 19:07 часот

Премиерот Албин Курти изјави дека Владата на Косово не прифаќа членството во Советот на Европа да биде условено со ...

Петар Петковиќ

Србија ги поддржува напорите на Лајчак за формирање на Здружението

Арбери 2 мај 2024 14:40 часот

Директорот на таканаречената Канцеларија за Косово во Владата на Србија, Петар Петковиќ, истакна дека Белград го цени и поддржува...

Неџмедин Спахиу - Конфронтација

Спахиу: Промените во Северна Македонија се многу опасни за Косово

Арбери 25 април 2024 20:23 ч

Политичкиот аналитичар Неџмедин Спахиу изјави дека политичките промени во Северна Македонија со последните избори не се...

Josep Borrell

Борел: ЕУ е загрижена за последиците за косовските Срби од забраната на динарот

Арбери 4 април 2024 14:52 ч

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, изјави дека Брисел е...

Вјоса Османи

Османи: Асоцијација, заложба дадена и со Бриселскиот договор

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 27 март 2024 година 20:03 часот

Формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство е стара определба на Косово и не е поврзана со членството во...