Botë

Ahmadinexhadi synon rikandidimin për president të Iranit

Mahmoud Ahmadinexhad

Mahmoud Ahmadinexhad

Foto: Associated Press

Ish-presidenti i vijës së ashpër të Iranit, Mahmoud Ahmadinexhad është regjistruar për të kandiduar për president në zgjedhjet e 28 qershorit të vendit, të organizuara pas vdekjes së Ebrahim Raisi në një aksident me helikopter muajin e kaluar, njoftoi televizioni shtetëror iranian të dielën.

Megjithatë, ai mund të përjashtohet nga gara. Këshilli i Gardës i drejtuar nga klerikët e vendit do të verifikojë kandidatët dhe do të publikojë listën e të kualifikuarve më 11 qershor, raporton Reuters.

Ahmadinexhad, një ish-anëtar i Gardës Revolucionare të elitës së Iranit, u zgjodh për herë të parë president i Iranit në vitin 2005 dhe dha dorëheqjen për shkak të kufizimeve të mandatit në vitin 2013.

Ai u ndalua nga kandidimi në zgjedhjet e vitit 2017 nga Këshilli i Gardës, një vit pasi Udhëheqësi Suprem, Ayatollah Ali Khamenei e paralajmëroi atë se hyrja në garë nuk ishte "në interesin e tij dhe të vendit".

Në vitin 2018, në një kritikë të rrallë drejtuar Khameneit, Ahmadinexhadi i shkroi atij duke bërë thirrje për zgjedhje "të lira".

Khamenei e kishte mbështetur Ahmadinexhadin pasi rizgjedhja e tij në vitin 2009 shkaktoi protesta në të cilat dhjetëra njerëz u vranë dhe qindra u arrestuan, duke tronditur teokracinë në pushtet, përpara se forcat e sigurisë të udhëhequra nga Korpusi elitar i Gardës Revolucionare (IRGC) të shuanin trazirat.