Botë

Ukraina ndryshon planet për prodhimin e dronëve

Volodymyr Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, njoftoi se ka zhvilluar një takim treorësh me kabinetin e tij dhe me zyrtarë të ushtrisë për të diskutuar mbi nevojat për përballjen me ushtrinë ruse.

Ai ka shkruar në X të hënën se kanë rishikuar planet për prodhimin e dronëve, duke përfshirë bombarduesit, dronët spiunë dhe ata me rreze të gjata për misione speciale.

Pamje nga mbledhja e autoriteteve ukrainase

“Ne diskutuam edhe si të sigurojmë fleksibilitetin e industrisë tonë të mbrojtjes. Nevojat e linjës së përparme ndryshojnë vazhdimisht dhe prodhuesit tanë duhet të përgjigjen në kohë të duhur. U morën vendime të rëndësishme për të thjeshtuar procedurat e prokurimit dhe importet e komponentëve, rritjen e tarifave për dronët dhe operatorët e trenave”, ka shkruar Zelensky.

Ai ka theksuar se kanë marrë vendim edhe për ndërtimin e një sistemi të integruar të kontrollit së luftës elektronike.

“Një vendim tjetër është projekti për të ndërtuar një sistem të integruar të kontrollit të luftës elektronike për të mbrojtur luftëtarët dhe pajisjet tona nga artileria ruse. Tashmë është duke u testuar në zona të caktuara. Ne synojmë ta zgjerojmë atë në të gjithë pjesën”, është shprehur Zelensky.

Presidenti ukrainas nëpërmjet një video-mesazhi ka thënë të dielën se Ukraina për dy vjet i ka çliruar disa zona pranë Kievit.