40 të vdekur e mbi 20 të plagosur në dy xhami në Zelandë të Re Foto: ABCNews

Facebook, Twitter, Google dhe YouTube vëzhgohen për shkak të transmetimit të sulmit në Zelandën e re

15 March 2019 07:40
22:49

Gjigantët e rrjeteve sociale si Facebook, Twitter dhe Google janë vëzhguar sot për shkak të përmbajtjeve ekstremiste në platformat e tyre pasi pamjet nga sulmi në një xhami në Zelandën e Re ishin duke u transmetuar drejtpërdrejtë dhe janë shpërndarë shumë në internet.

Pamjet nga sulmi në dy xhamitë, që la 49 të vdekur, ishte duke u transmetuar drejtpërdrejtë në Facebook dhe pastaj është rishpërndarë nga përdoruesit edhe në platforma të tjera.

Pas këtyre pamjeve, Faceboko, Twitter dhe YouTube të gjithë kanë thënë se po ndërmarrin hapa për të fshirë këto pamjet trishtuese, shkruan India Today.

“Policia na njoftoi për një video në Facebook pak pasi transmetimi ka filluar dhe ne menjëherë i kemi larguar të dy llogaritë e sulmuesit në video”, ka shkruar Facebook në Twitter, transmeton Koha.net. “Po ashtu, jemi duke larguar çdo lëvdatë apo mbështetje për këtë krim, si dhe sulmuesit në momentin kur njoftohemi”.

Në anën tjetër, Twitteri tha se ka pasur “proceset rigoroze dhe një ekip të përkushtuar për menaxhimin e situatave të domosdoshme dhe emergjente” siç ishte një e tillë sot. “Ne, po ashtu, bashkëpunojmë me zbatuesit e ligjit për të lehtësuar hetimet e tyre siç kërkohet”, ka thënë Twitter.

“Ju lutemi, dijeni se jemi duke punuar shumë për të hequr çdo pamje të dhunshme”, ka thënë YouTube.

18:07

Myslimanë e të krishterë luten së bashku për të vrarët nga sulmi terrorist në Zelandë të Re

Edhe pse autoritetet bënë apel tek qytetarët që të mos bëjnë lutje nëpër vende të adhurimit, pas sulmit në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, një numër i madh i tyre u mblodhën për t’u lutur për të vrarët në xhaminë Lakemba në Sidnei.

Mediat australiane raportuan se ishin së paku 1,000 besimtarë në xhaminë kryesore, ndërsa theksuan se në lutje u bashkëngjitën edhe të krishterë.

“Një skenë vërtetë e jashtëzakonshme në xhaminë Lakemba sonte. Besimtarë kanë pushtuar rrugët. Ndjenjë e thellë e pikëllimit dhe zisë. Në mbështetje kanë dalë edhe një numër i politikanëve”, ka thënë përdoruesi i Twitterit, Alex Hart, transmeton Koha.net.

Policia u ka bërë thirrje myslimanëve të mos shkojnë në xhami për shkak të rrezikut të shtuar për ndonjë sulm, por ata injoruan thirrjet dhe dërguan një mesazh të bashkimit, raportojnë mediat britanike, transmeton “AljazeeraBalkan”.

Gjatë lutjeve, besimtarët po ruheshin nga forca të shumta policore.

Sulmuesit hapën zjarr në dy xhami në Christchurch dhe vranë së paku 49 persona në sulmin më të rëndë që ka ndodhur në shtetin e Paqësorit.

17:34

Senatori demokrat thotë se retorika e Trumpit është “një faktor” në masakrën e Zelandës së Re

Senatori demokrat, Richard Blumenthal, ka ndërlidhur të premten retorikën ndezëse të presidentit amerikan, Donald Trump, me sulmin e përgjakshëm në xhamitë e Zelandës së Re, ku të vdekur mbetën së paku 49 persona.

“Fjalët prodhojnë pasoja, si kur themi se kemi një pushtim të kufirit tonë dhe kur flasim për njerëzit sikur ata të ishin të ndryshëm në njëfarë mënyre fatale”, ka thënë Blumenthal gjatë një interviste për CNN, raporton kompania amerikane e gazetarisë politike “Politico”, transmeton “Koha Ditore”.

“Mendoj se diskursi publik i presidentit përbën një faktor në disa prej këtyre veprimeve”, ka shtuar ai.

Blumenthal njihet si një kritik i ashpër i presidentit Trump. Duke thënë se “fjalët prodhojnë pasoja”, ai aludoi në komentet e Trumpit të bëra gjatë një tubimi të vitit 2017 në Charlottesville, në të cilin të pranishëm ishin një numër i madhe i neonazistëve dhe supremacistëve të bardhë.

“Fjalët përnjëmend bartin pasoja dhe ne e dimë se në vetë majën e vendit tonë, njerëzit flasin për ‘njerëz të mirë në të dyja anët’”, ka thënë Blumenthal, duke iu referuar Trumpit.

15:22

Në njërën armë të masakrës në Zelandën e Re është shkruar edhe “Gjergj Arianiti”

Në njërën prej armëve që sulmuesi përdori në sulmin terrorist në dy xhami në Zelandën e Re, është shkruar edhe “Gjergj Arianiti”.

Gjergj Arianiti, ka qenë princ shqiptar i mesjetës. Ishte babai i Donika Kastriotit, bashkëpunëtor/bashkëluftëtar i Skënderbeut.

Në armët që kishte përdorur ky sulmues, më herët raportuam se ishte shkruar edhe emri “Skanderbeg”.

Image

 

15:08

Sulmuesi i Zelandës së Re ka kërkuar në manifest vrasjen e Merkelit, Erdoganit dhe Khanit

Sulmuesi djathtist që la të vrarë së paku 49 persona në Zelandë të Re ishte i frymëzuar nga Anders Breivik dhe ka bërë thirrje në manifestin e tij për vrasjen e kancelares gjermane, Angela Merkel, presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan dhe prefektit të Londrës, Sadiq Khan.

Australiani, Brenton Tarrant (28), e publikoi dokumentin e përpiluar në mënyrë të çrregullt në mëngjesin e të premtes, pak para se të hapte zjarr mbi dy xhami të Christchurchit në Zelandë të Re.

Manifesti trishtues prej 73-faqesh përmban të dhëna të ndryshme rreth asaj se si i ka përzgjedhur ai xhamitë që do t’i sulmonte në Christchurch dhe qysh është frymëzuar nga vrasësi masiv i Norvegjisë, Anders Behring Breivik, i cili më 2011 vrau 77 persona.

Në këtë dokument, ai e përfshinë listën e “armiqve të rangut të lartë”, në mesin e të cilëve numëron Merkelin, Erdoganin dhe Khanin.

“Të vritet Angela Merkeli, të vritet Recep Tayyip Erdogani, të vritet Sadiq Khani”, ka shkruar ai në manifest, raporton “DailyMail”, transmeton “Koha Ditore”. Tarrant e përshkroi Merkelin si “nënën e të gjitha gjërave anti-të bardhëve dhe anti-gjermanëve në botë”, duke e akuzuar atë njëkohësisht për “spastrimin racist të Evropës nga evropianët”. Duke e marrë në cak presidentin turk, Tarrant ka shkruar se ai “është prijësi i grupit më të madh islamik përbrenda Evropës” dhe ka shtuar se ai duhet të eliminohet “ashtu që të çrrënjoset armiku kryesor i Rusisë dhe të dobësohet NATO-ja”.

Lidhur me prefektin e Londrës, ai ka thënë se Khani është “pushtuesi pakistanez mysliman” sepse “dëshiron që ta zëvendësojë etnikisht popullin në Mbretërinë e Bashkuar”.

Në këtë dokument, ai e përshkruan veten si “një burrë të rëndomtë të bardhë të lindur në Australi, nga një familje e shtresës punëtore, me të ardhura të pakta”.

“Jam një burrë i rëndomtë i bardhë, nga një familje e rëndomtë”, ka shkruar ai, duke shtuar se ka pasur “interesim të paktë për arsimimin” dhe se nuk i ka vijuar mësimet universitare “pasi që nuk kisha interesim në ato që i ofronin Universitetet”.

Më tutje, Tarrant ka shpjeguar se si fillimisht kishte planifikuar të sulmonte një xhami në Dunedin të Zelandës së Re por se më pas përzgjodhi xhamitë “Al Noor” dhe “Masjid”, meqë ato frekuentoheshin nga një numër më i madh njerëzish. “Jam vendosur në Zelandë të Re për të qëndruar aty vetëm përkohësisht, por shumë shpejt kuptova se Zelanda e Re është një cak i pasur”, ka shkruar ai.

14:01

Trumpi dënon “masakrën e tmerrshme” në Zelandë të Re

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka dënuar “masakrën e tmerrshme” në dy xhamitë e Zelandës së Re, ku mbetën të vrarë së paku 49 persona në atë që Shtëpia e Bardhë e quajti “akt i egër i urrejtjes”.

Masakra gjatë lutjeve të së premtes po ashtu ka lënë të lënduar më shumë se 40 persona në sulmin më të rëndë të armatosur në vend, të cilin kryeministrja, Jacinda Ardern, e cilësoi terrorizëm.

“Shpreh simpatinë dhe dashamirësinë time më të sinqertë për popullin e Zelandës së Re, pas masakrës së tmerrshme në dy xhami. 49 njerëz të pafajshëm kanë vdekur aq pamëshirshëm, teksa shumë të tjerë janë lënduar. SHBA-ja i qëndron përkrah Zelandës së Re për çfarëdo që mund të bëjmë”, ka shkruar Trump në llogarinë e tij në “Twitter”, ka raportuar “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.

Më herët, sekretarja për shtyp e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e dënojnë në mënyrën më të sertë të mundshme sulmin.

“SHBA-ja i dënon fuqishëm sulmet në Christchurch. Mendimet dhe lutjet tona janë për viktimat dhe familjarët e tyre. Solidarizohemi me popullin e Zelandës së Re dhe me Qeverinë e vendit në kundërshtimin e këtij akti të egër të urrejtjes”, ka thënë Sanders.

13:30

Cili është teksti i këngës që e dëgjoi sulmuesi para akteve terroriste

Kënga që dëgjohej nga Brenton Tarrant në veturën e tij para se ai të kryente sulmet terroriste në dy xhami në ChristChurch të Zelandës së Re, ka për motiv luftën e serbëve kundër myslimanëve dhe kroatëve të cilët quhen ushtash.

Në qendër të tekstit është figura e Radovan Karaxhiqit, ideatorit dhe realizuesit të luftës në Bosnjë e Hercegovinë. Në këngë Karaxhiqi ftohet t’i prijë serbëve në këtë luftë për t’i mundur myslimanët dhe kroatët.

Radovan Karaxhiq është dënuar me 40 vjet burgim për krime lufte në Bosnjë e Hercegovina nga Gjykata Ndërkombëtare Hagës.

13:02

Bota shpreh neveri për sulmet në xhamitë e Zelandës së Re

Liderë politikë dhe fetarë të botës kanë shprehur të premten neveri dhe pikëllim për sulmin e përgjakshëm me armë mbi dy xhami të Zelandës së Re, duke i fajësuar me këtë rast disa politikanë dhe media për nxitje të urrejtjes ndaj myslimanëve.

Policia në Zelandë të Re ka bërë të ditur se tre burra dhe një grua janë ndaluar dhe se një burrë është paditur për vrasjes. Kryeministrja, Jacinda Ardern, bëri të ditur se disa prej viktimave mund të kenë qenë emigrantë dhe refugjatë të rinj, raporton “Reuters”, transmeton “Koha Ditore”.

“Ata janë pjesë e jona”, ka thënë ajo. “Personi që e ndërmori këtë akt të dhunës është kundër nesh. E të këtillët nuk kanë vend në Zelandën e Re”.

Kryeministri australian, Scott Morrison, tha se shtetasi australian i arrestuar pas sulmit ishte “ekstremist, terrorist i dhunshëm i të djathtës ekstreme”.

Duke reaguar ashpër ndaj sulmit, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se është thellësisht e prekur.

“Jemi të bashkuar me Zelandën e Re dhe ndjejmë pikëllim të thellë për qytetarët e prekur, të cilët janë sulmuar dhe vrarë si pasojë e urrejtjes raciste teksa luteshin në mënyrë paqësore në xhamitë e tyre. Qëndrojmë të bashkuar kundër akteve të tilla terrorizmi”, ka thënë ajo.

Në njoftimin e lëshuar nga Komisioni Evropian thuhet se “ky akt i pamëshirshëm brutaliteti ndaj njerëzve të pafajshëm në vendin e tyre të lutjes nuk ka se si të jetë më në kundërshti me vlerat dhe kulturën e paqes dhe unitetit të cilat Bashkimi Evropian i ndan bashkë me Zelandën e Re”.

Prefekti i parë mysliman i Londrës, Sadiq Khan, ka thënë se londinezët duhet të qëndrojnë përkrah popullit të Christchurchit.

“Kur flakët e urrejtjes kaplojnë, kur njerëzit demonizohen shkaku i besimit që kanë...., pasojat janë po aq vdekjeprurëse sa dhe e dëshmoi rasti i sotëm”, tha ai.

Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg, theksoi se sulmi i ringjalli kujtimet e vitit 2011 në vendin e saj, kur ekstremisti antimysliman, Anders Breivik, vrau 77 persona. “Krejt kjo tregon se ekstremizmi po ushqehet dhe jeton akoma në shumë vende”.

“Fajin për rritjen e numrit të këtyre sulmeve terroriste ia atribuoj islamofobisë së pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit, kur 1.3 miliardë myslimanë u fajësuan kolektivisht për një akt të tillë terrori”, ka thënë kryeministri pakistanez, Imran Khan, në një postim të tijin në mediat sociale.

Duke reaguar kundër sulmit që la të vrarë 49 persona në dy xhamitë zelandeze, me qindra protestues të zemëruar rrokën rrugët në Daka të Baglandeshit, duke brohoritur: “Allahu Akbar” (Zoti është i madh), pas lutjeve të së premtes. “Nuk do të lejojmë që gjaku i myslimanëve të derdhet kot”, ka thënë njëri nga protestuesit.

12:53

Në armën e autorëve të masakrës në Zelandën e Re edhe emri “Skanderbeg”

49 viktima dhe dhjetëra të plagosur është bilanci i sulmit nga ekstremistët të djathtë në dy Xhami në Zelandën e Re. Fillimisht u dyshua se ishte një sulm kundër emigrantëve, por emrat e shkruar në armët e përdorur nga ta janë të personave që evidentojnë faktin se objektiv i sulmit ishin vetëm myslimanët.

Emrat e personazheve historikë të cilët kanë luftuar ndër shekuj kundër myslimanëve, kryesisht turqve, ishin të shkruar në armët e përdorur nga autorët e kësaj masakre, transmeton tch.

Një ndër këta emra dallohet të jetë edhe “Skanderbeg”, i cili besohet se i referohet heroit tonë kombëtar, i cili shërbeu si barrierë për vite të tëra në frenimin e osmanëve në Evropë.

Image
12:22

Mediat sociale thonë se po tentojnë të largojnë videon e sulmit në Zelandë të Re

Mediat sociale Faebook dhe Twitter kanë thënë se po tentojnë të largojnë përmbajtjen e të shtënave në masë në Zelandën e Re.

Në Christchurch të Zelandës së Re kanë mbetur të vdekur sot 49 persona derisa 20 të tjerë janë lënduar nga sulme terroriste në dy xhami, transmeton Koha.net shkrimin e Reuters.

Sulmuesi kishte hyrë live në rrjetet sociale gjatë kohës së po kryente këtë akt terrorist.

“Policia na alarmoi për një video në Facebook menjëherë pasi kishte nisur lidhja direkte dhe shpejtë e larguam, edhe llogarinë e sulmuesit në Facebook e Instagram si dhe videon. Gjithashtu po lorgojmë çdo mbështetje apo lëvdatë për krimin dhe sulmuesin sa më shpejtë që e hasim”, thuhet në një postim të Facebookut në Twitter.

Në anën tjetër Tëitter tha se ka procese rigoroze dhe një ekip të përkushtuar për menaxhimin e situatave të domosdoshme dhe të jashtëzakonshme siç është kjo.

Shërbimet videove live janë bërë një komponent qendror i strategjisë së rritjes së kompanive të mediave sociale në vitet e fundit, por ato po shfrytëzohen gjithnjë e më shumë nga disa përdorues për të shpërndarë përmbajtje ofenduese dhe të dhunshme.

Kujtojmë se më 2017 një burrë në Tajlandë kishte hyrë drejtpërdrejtë në Facebook duke e vrarë vajzën e tij. Dhe pas më shumë se një dite dhe mbi 370 shikimeve Facebooku kishte larguar videon. E në po të njëjtin vit një burrë kishte hyrë live derisa po e vriste një tjetër në Cleveland, gjë që kishte shokuar shikuesit.

12:17

Sulmuesi në Zelandën e Re nesër del para gjykatës

Policia në Zelandën e Re po vazhdon të monitorojë situatën në Zelandën e Re, ndërsa ashtu sikurse edhe kryeministrja e vendit, edhe ata e kanë konfirmuar se sulmi në Christchurch është terrorist.

Përmes një deklarate është konfirmuar se numri i të vdekurve është 49 persona, 41 prej të cilëve janë vrarë në xhaminë në Al Noor, ndërsa 7 në xhaminë Masjid. Një tjetër ka ndërruar jetë në spital.

28-vjeçari Brenton Tarrant është akuzuar për vrasje dhe do të paraqitet nesër në mëngjes në Gjykatën e Rrethit të Christchurch, ndërsa policia është në kërkim edhe të dy tjerëve. Sipas tyre, një i arrestuar tjetër nuk ka të bëjë me këtë sulm.

Policia thotë se është ende shpejt për të kuptuar motivet që çuan në këtë sulm, ndërsa hetimet do të vazhdojnë.

Ata thanë se do të ketë shtim të numrit të oficerëve në të gjithë vendin për t’u siguruar se të gjitha ngjarjet e paralajmëruara për fundjavë të mbahen.

12:02

Edhe Britania shton masat e sigurisë përreth xhamive, pas sulmit zelandez

Policia britanike ka shtuar numrin e patrullave në afërsi të xhamive në vend, si pasojë e sulmit që mori në shënjestër pakicën myslimane në Zelandë të Re.

Shefi i policisë antiterrorizëm në Britani të Madhe, Neil Basu, ka thënë se policët do t’u “qëndrojnë përkrah” komuniteteve myslimane, raporton e përditshmja britanike “Independent”, transmeton “Koha Ditore”.

“Sot do të shtojmë patrullat përreth xhamive dhe do ta rrisim angazhimin karshi komuniteteve të të gjitha besimeve, duke ofruar këshilla se si njerëzit mund të mbrohen”, ka thënë ndihmëskomisionari i policisë metropolitan. “Jemi së bashku me komunitetin tonë myslimanë dhe me të gjithë ata që janë të shokuar dhe të tmerruar nga sulmi terrorist në Zelandën e Re”.

Policia ka njoftuar po ashtu se planifikon të shtojë patrullat në dhe përreth Birminghamit.

11:48

Rrëfimi i dëshmitarit nga Zelanda e Re: “Lutesha të mbetej pa plumba”

Një i mbijetuar, i cili ka kërkuar që të mbetej anonim, ka rrëfyer për agjencinë britanike të lajmeve “BBC” tmerrin që ka përjetuar si i ngujuar në njërën prej xhamive në Christchurch të Zelandës së Re, ku sulmuesi i armatosur la 49 të vdekur. Me rrobat të gjakosura ngado, ai tha ta ketë parë sulmuesin tek e qëllonte një qytetar në gjoks, transmeton “Koha Ditore”.

“Lutesha të mbetej pa plumba”, ka thënë dëshmitari, i cili po e falte xhumanë në njërën prej dy xhamive të sulmuara në Zelandën e Re. “Ajo që bëra ishte thjeshtë të prisja dhe të lutesha, Zot të lutem, bëje që ky njeri të mbetet më pa plumba”, ka thënë ai. Dëshmitari tha po ashtu se sulmuesi e mori në shënjestër dhomën e lutjeve për burrat dhe më pas kaloi në pjesën e ndarë për gratë.

Qeveria zelandeze e ka cilësuar sulmin e së premtes si akt terrorist të ndërmarrë nga burri i armatosur që bëri kërdi ndaj besimtarëve të pafajshëm.

Image
11:38

Sulmuesi nga Zelanda e Re përmend Kosovën në manifest

Brenton Tarrant, 28-vjeçari që u përfshi në sulmet e së premtes në dy xhami të Christchurchit në Zelandë të Re, besohet të ketë qenë admirues i nacionalistëve ballkanas.

Në manifestin e publikuar përpara se ta ndërmerrte sulmin, Tarrant ka shkruar se motivi i tij ishte që të “ndjellë frikë”, ndërkaq ka përfshirë në përmbajtje edhe një pjesë që ndërlidhet me konfliktin në Kosovë, transmeton Koha Ditore.

“Ballkanizimi do ta kufizonte po ashtu aftësinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për t’u përqendruar globalisht dhe kësisoj do të siguronte që kurrë më të mos ndodhte një situatë e ngjashme me atë të përfshirjes së SHBA-së në Kosovë (ku forcat SHBA/NATO luftuan përkrah myslimanëve dhe vranë evropianë të krishterë që u munduan t’i largojnë pushtuesit islamikë nga Evropa”, thuhet në manifest.

Sulmuesi aludoi në intervenimin ushtarak të NATO-s në Kosovë gjatë vitit 1999, me ç’rast fushata e sulmeve ajrore i dha fund operacioneve ushtarake serbe kundër shqiptarëve.

Image
11:18

Franca ashpërson masat e sigurisë afër lokacioneve fetare, pas sulmit në Zelandë të Re

Autoritetet franceze kanë ashpërsuar masat e sigurisë në afërsi të qendrave fetare të vendit, pasi që sulmet vdekjeprurëse në dy xhami të Zelandës së Re lanë të vdekur së paku 49 persona, ka njoftuar ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner, transmeton Koha Ditore.

“Patrullat policore do të vendosen përreth lokacioneve fetare”, ka thënë Castaner, në llogarinë e tij në “Twitter”. Së paku një sulmues ka vrarë të premten 49 persona dhe ka lënduar më shumë se 20 të tjerë gjatë lutjeve të së premtes në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re, në një akt që është klasifikuar si terrorizëm prej anës së kryeministres zelandeze, Jacinda Ardern.

Autoritetet franceze i ndërmorën këto masa pasi që janë vendi i Evropës Perëndimore me komunitetin më të numërt mysliman dhe meqë ka qenë cak i dy sulme të përgjakshme nga militantët islamikë në vitet 2015 dhe 2016.

10:34

Bota islamike reagon pas sulmit në Zelandë të Re

Liderët politikë dhe islamikë kanë shprehur neverinë e tyre ndaj sulmit në dy xhamitë në Zelandë të Re, me disa prej tyre që kanë cituar “islamofobinë” në ngritje si përgjegjëse për sulmin që ua mori jetën 49 personave.

Derisa qeveritë në Azi dhe Lindje të Mesme po mundohen të marrin vesh se sa prej viktimave janë shtetas t ëtyre në masakrën e qytetit Christchurch, ëhstë hsprehur edhe zemërimi se sulmuesit kanë sulmuar besimtarët në lutjet e xhumasë, transmeton Koha Ditore.

“Fajin për këto sulme terroriste eka islamofobinë në ngritje pas sulmeve 11 shtatorit ndaj 1.3 miliard myslimanëve të cilët ishin akuzuar kolektivisht për një akt terorri”, ka deklaruar kryeministri pakistanez, Imran Khan.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, ka thënë se sulmi ishte kryer qëllimshëm për të demonizuar betejat politike myslimane.

“Jo vetëm shkelësit, por edhe politikanët dhe mediat i japin zjarr islamofobisë tahsm ëtë përshkallëzuar dhe urrejtjes në Perëndim, që janë po aq përgjegjës për këtë sulm të tmerrshëm”, ka deklaruar ai.

Në një dkelaratë të shkruar Universiteti Al-Azhar, shkollë njëmijëvjeçare e islamit sunit, ka vlerësuar se sulmet “kanë shkelur shenjtërinë e shtëpive të Zotit”.

“Ju paralajmërojmë se sulmi është tregues i rrezikshëm i pasojave të menjëhershme të përshkallëizmit të gjuhës, kseonofobisë dhe përhapjes së islamofobisë”, thuhet në deklaratë.

10:24

“Hakmarrje për Evropën”, thotë sulmuesi në Zelandën e Re

Brenton Tarrant, vrasës masiv në sulmet terroriste në dy xhami në Zelandë të Re, i ka përshkruar, siç ka thënë, motivet e veta për sulmin terrorist.

Ka shkruar se po e përgatit sulmin terrorist, veten e ka quajtur fashist dhe ka shtuar se njerëzit e bardhë nuk po shtohen më, por po zëvendësohen nga “popullata joevropiane” që, sipas tij, është rezultat i migrimeve masive që ai i quan invadim. Ka thënë se dëshiron hakmarrje për evropianët të cilët pësuan në sulmet terroriste,dhe se këmbëza për sulmin e tij është vdekja e Ebba Akerlund, nxënëse nga Stockholmi e cila vdiq në sulmin nga azilantët në prillin e vitit 2017 .

Tarrant ka shkruar se për sulme kishte menduar që nga viti 2017 pas udhëtimit të vet në Francë, transmeton Koha.net.

Ai ka shkruar se ka qenë i dëshpëruar me gjendjen nëpër qytetet franceze dhe kishte shtuar se në Francë kishte parë invadimin e jo të bardhëve.

Sulmues në karikatorin e njërës nga pushkët kishte pasur të shkruar edhe emrin e guvernatorit ushtarak vjenez Ernst Rüdigear von Starhemberg i cili e mbrojti Vjenën nga turqit në vitin 1683.

09:38

Sulmuesi i Zelandës së Re ishte duke dëgjuar këngë serbe dhe angleze

Sulmuesi i dy xhamive në Zelandën e Re e ka filmuar vetën e tij përmes një aparati fotografik të vendosur në kokë.

Ai ka transmetuar videon drejtpërdrejtë në YouTube duke shkuar për në xhaminë Al Noor në qendër të qytetit Christchurch.

Në videon 17 minutëshe, sulmuesi ishte duke dëgjuar këngë në gjuhën serbe dhe angleze.

Ai në një moment dëgjohet duke thënë “Le të fillojë festa”.

Videon mund ta shihni këtu.

09:20

Shkon në 49 numri i viktimave në Zelandë të re

Është rritur numri i viktimave nga sulmi i sotëm terrorist në Zelandën e Re.

BBC raporton se numri i viktimave ka shkuar në 49, derisa 20 të tjerë janë lënduar nga dy sulme terroriste që kanë ndodhur në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

07:40

40 të vdekur e mbi 20 të plagosur në dy xhami në Zelandë të Re

40 persona janë vrarë dhe më shumë se 20 të tjerë janë plagosur në sulmet që ndodhën në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern e ka përshkruar incidentin si sulm terrorist dhe një prej ditëve më të errëta të vendit, transmeton Koha.net. 

Ajo ka njoftuar se 30 persona janë vrarë në një xhami ndërsa 10 të tjerë në xhaminë tjetër.

Një burrë dhe një grua janë arrestuar, por policia ka paralajmëruar se numri i të dyshuarve mund të jetë edhe më i madh.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme