Arbëri

Vuçiqi paralajmëron vendime: Do të gjejmë zgjidhje alternative për t’ua çuar paratë serbëve

Aleksandar Vuciq

Presidenti serb ka thënë se do të marrë “vendime të ndryshme” për të gjetur mënyra se si të dërgohen pagesat te qytetarët serbë të Republikës së Kosovës.

“Në periudhën në vijim do të detyrohemi të marrim vendime të ndryshme me të cilat do të gjejmë zgjidhje alternative për të dërguar paratë, që janë paga e pensione për njerëzit tanë në Kosovë. Askush nuk po ngutet për këtë çështje”.

Në një konferencë për media të shtunën, Aleksandër Vuçiq ka pretenduar se tri gjëra po priten nga Serbia.

“Njohja de facto ose de jure e Kosovës, dhe heqja dorë nga mbështetja politike e ekonomike nga Republika Srpska; Vënia e sanksioneve ndaj Rusisë dhe qëndrimi anti-Kinë; Regjimi kukull në Serbi”, ka thënë ai para mediave, raportoi B92. 

Vuçiq ka thënë se Serbisë do t’i bëhet presion që t’i përmbushë këto tri kërkesa, e sipas tij, presioni do të vijë përmes institucioneve, organizatave, agjencive e politikanëve.

“Në fakt, tani më shumë se kurrë po kërkohet njohja urgjente de facto dhe de jure e Kosovës. Një arsye kyçe është fakti se në Ukrainë gjërat nuk po shkojnë ashtu si mendonin në Perëndim. Përkundër. Gjërat kanë ndryshuar ndjeshëm, dhe rusët kanë iniciativën. E pëlqejnë apo jo, ekziston rreziku, dhe me shumë gjasë nëse do të isha Putini do t’i referohesha gjithmonë një precedenti si Kosova – ‘nëse mundët ta bënit Kosovën, ne mund të bëjmë disa territore’. Sepse ata në Perëndim e dinë, prandaj është e rëndësishme ta shpejtojnë çështjen. Nuk do të ketë presion mbi Kurtin. E vetmja gjë e rëndësishme për ta është që Serbia të mos ndërhyjë”, ka thënë ai.