Arbëri

SHBA-ja inkurajon vazhdimin e moratoriumit, Qeveria e Kosovës s’tregon nëse do ta përfillë

Foto: Reuters / Arkiv
Marrëveshja e Washingtonit ishte nënshkruar para një viti në Zyrën Ovale nga ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, nën praninë e ish-presidentit Donald Trump. Foto: Reuters / Arkiv
 

Në prag të skadimit të moratoriumit të vendosur para një viti, Shtetet e Bashkuara kanë inkurajuar palët ta shqyrtojnë mundësinë e vazhdimit të tij. Si arsye është përmendur rëndësia që dialogu i Brukselit të finalizohet me një marrëveshje gjithëpërfshirëse. Në Qeverinë e Kosovës nuk kanë treguar nëse do të përfillet ky sugjerim i amerikanëve

Departamenti i Shtetit Amerikan ka inkurajuar Kosovën dhe Serbinë që të vazhdojnë me moratoriumin mbi çështjet e njohjes dhe aplikimeve në organizata ndërkombëtare për shkak të ndërlikimeve eventuale në procesin e dialogut. Kështu kanë thënë për KOHËN zyrtarë të Departamentit Amerikan, në prag të njëvjetorit të Marrëveshjes së Washingtonit.

“Për të mbështetur suksesin e dialogut dhe përpjekjet e tjera, ne inkurajojmë të dyja palët që të ruajnë moratoriumet e tyre në çështjet e njohjes që ndërlikojnë përparimin në fushat teknike. Ne po vazhdojmë të punojmë me Kosovën dhe Serbinë për të zbatuar angazhimet e tyre në mbështetje të qëllimit të normalizimit të gjithanshëm të marrëdhënieve. Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbështesin punën drejt një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe detyruese të normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë, e përqendruar në njohjen reciproke, e cila hedh themelet për bashkëpunim dhe prosperitet të qëndrueshëm”, thuhet në përgjigje.