Thaçi: Nëse arrihet marrëveshja Lugina e Preshevës i bashkohet Kosovës Foto: Ilustrim

Thaçi: Nëse arrihet marrëveshja Lugina e Preshevës i bashkohet Kosovës

02 August 2018 12:41

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi të enjten e ka elaboruar më gjatë idenë e tij për korrigjimin e kufijve me Serbinë, duke thënë se tashmë kërkesa e liderëve të Luginës së Preshevës për bashkim me Kosovën është institucionalizuar.

Nga konferenca e radhës e mbajtur në Odën Ekonomike të Kosovës, Thaçi ka thënë se nëse do të arrihet një marrëveshje e dy anshme askush nuk do të mund ta pengojë atë, madje as BE e as NATO e as ShBA-ja, raporton KTV.

Demarkacioni me Serbinë tha se, “do të ndodhë dhe këtu do të bëhen korrigjimet”.

Ndonëse është shprehur se nuk e di kur do të ndodhë takimi i radhës në mes të dy delegacioneve në Bruksel, ai ka paralajmëruar se në fund të muajit gusht dhe fillimi të muajit shtatorit pret që të ketë shtim të dinamikës nga Bashkimi Evropian në këtë drejtim.

Ndërkaq sërish ka injoruar gazetarët e KTV-së duke mos u dhënë fare mundësinë të bëjnë pyetje.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

hilmiasllani02/08/2018 15:17

Loje e rrezikshme dhe me pasoja kjo e presidentit Thaqi. Kjo po shkon pertej të gjitha parashikimeve të mundeshme të keqperdorimit të detyrës zyrtare si president i shtetit ne funksion. Gjith kjo tetntativ per të aktualizua ne ketë moment një temë të tillë mund të ketë vetëm dhe vetëm motive personale. Kjo nuk ka lidhje me Kosovën dhe Interesin e popullit Shqipëtarë.. Populli Shqipëtar dhe ne veqanti ai Kosovarë ka instiktin dhe dijen historike per të shtrua kërkesat kompbetare në momentet e volishtshme historike dhe në interes të kombit ne pergjithsi. Këto iniciative Individuale dhe pribvate si kjo e zotri Thaqit dhe ma heret e zotri Lufti Haziirit as nuk kanë qenë të bazuara ne interesa kombëtare dhe nuk janë perkrah fare nga askush. Janë perpjekje të kota per të shpetuar pozicionet e tyre individuale dhe veprime në kundërshtim me Interesin kombëtar dhe në kundështim me Kiushtetuten e Kosovës.

Shto koment

Të ngjashme