Tech

Çfarë folën Bideni e Xi Jinpingu për TikTokun?

Joe Biden dhe Xi Jinping

Joe Biden dhe Xi Jinping

Presidenti amerikan Joe Biden dhe lideri kinez Xi Jinping diskutuan ndër të tjera për rrjetin social TikTok në bisedën telefonike që e patën së fundmi.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, konfirmoi se TikToku ishte një nga temat e bisedës dhe se Bideni “i përsëriti Jinpingut shqetësimet për pronësinë kineze të aplikacionit popullor për videot e shkurtra”.

“Kjo nuk kishte të bënte me ndalimin e aplikacionit, por kishte të bënte me mbrojtjen e interesave të sigurisë kombëtare dhe sigurinë e të dhënave të popullit amerikan”, shpjegoi Kirby.

Muajin e kaluar, Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së miratoi një projekt-ligj që ndalon funksionimin e TikTokut nëse ByteDance, kompania mëmë kineze, nuk arrin të shesë aksionet e saj.

Presidenti Biden ka thënë se do ta nënshkruante ligjin, megjithëse shanset që të kalojë në Senat janë ende të vogla.

Synimi është që ByteDance të shesë aksionet e saj, sepse në të kundërt përballet me ndalim në SHBA. Nëse projektligji miratohet, ByteDance do të ketë 165 ditë kohë për të ndërruar pronësinë.

Ishte biseda e parë telefonike mes Bidenit dhe Jinpingut që nga nëntori.