Libri 11

Veprat e Petro Markos ne Panair te Librit

Rileximi i Petro Markos – rinjohje e lirisë dhe vlerave

Shtojca për Kulturë 9 qershor 2024 11:30

Në kulturën dhe letërsinë shqiptare emri i Petro Markos është përfytyrim i një personaliteti të përmasave të mëdha sa i...

Takimi për 100-vjetorin e lindjes së At Zef Pllumit, të shtunën në Panairin e Librit në Prishtinë nuk ka mbledhur më shumë se katër veta në audiencë

Përvjetorët e zbehtë: Harrohet Kafka dhe katër veta për At Zef Pllumin

Shtojca për Kulturë 9 qershor 2024 11:00

Shpeshherë Panairit të Librit, frekuentuesit e tij i referohen dhe si festë e fjalës dhe e dijes. E si e...

Me moton “Përgjigjja është libri”, sot (e diel) Panairi i Librit në Prishtinë mbyll kapitullin e 24-t (Foto: Driton Paçarada)

Panairi i Librit në kërkim të përgjigjes në raport me lexuesin

Shtojca për Kulturë 9 qershor 2024 10:00

Në thelb, Panairi i Librit, që në nëntorin e 1999-s kur ishte mbajtur edicioni i parë, qëllim kryesor kishte promovimin...

Panairi i Librit

Panairi gjallërohet në ditën e tretë, më pak vizitorë se vitin e kaluar

Kulturë 8 qershor 2024 08:00

Tek në ditën e tretë është vërejtur prezencë më e madhe e vizitorëve në Panairin e Librit në Prishtinë. Të...

Smith Bytyci

Trupi gjykues e kërcënon Bytyçin se do ta nxjerrë jashtë me sigurim pas insistimit mbi librin e tij

Arbëri 6 qershor 2024 14:23

Gazetari Nuhi Bytyçi ka përfunduar dëshminë e tij në procesin gjyqësor ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup...

Panairi - KOHA

Botimet KOHA me libra të rinj në Panair, “Viti i qirinjve” zbërthen nyjat e 1990-s

Kulturë 4 qershor 2024 08:00

Rrëfimi zë fill në aeroportin e Madridit, ku dy të rinj po shkonin për të parë trupin e të atit...

Libri “Stani: Arkitektura vernakulare e Bjeshkëve të Nemuna” i Dodona Blakajt

“Stani” në optikën shkencore hap faqe të re për arkitekturën rurale

Kulturë 3 maj 2024 11:06

Në peizazhin e Bjeshkëve të Nemuna, përveç natyrës, kullosave, drurëve e maleve të thepisura, narrativën vizuale e ndërtojnë dhe stanet....

Dita Boterore e Librit

“Lexoni rrugën tuaj” si thirrje e alarm për lexuesit edhe në Kosovë

Kulturë 23 prill 2024 22:31

“Lexoni rrugën tuaj”, ka qenë mesazhi i sivjetmë i Ditës Botërore të Librit dhe të Drejtave të Autorit, një datë...

Britney Spears

Britney Spears pritet ta bëjë film librin e saj

Showbiz 22 prill 2024 11:06

Këngëtarja e mirënjohur, Britney Spears, pritet që librin e saj biografik “The Woman In Me” ta shndërrojë në film.Në këtë...

Donika Dabishevci, promovimi i librit

“E gjithkohshmja andërr” dokumenton dhe i jep zë luftës

Kulturë 17 prill 2024 08:14

Është formuar si poete me poezitë që frymojnë, reflektojnë lirikën e dashurinë. Me “E gjithkohshmja andërr” vjen tërthorazi: si dashuri...

Bllaca 99

Promovohet libri me kujtimet e të deportuarve në Maqedoni

EXPRESS 12 prill 2024 19:45

Përderisa treni në kompleksin memorial “Bllaca 1999” qëndron si simbolikë e derportimit të qindra mijëra shqiptarëve drejt Maqedonisë më 1999,...