KIE 25

Arsim Bajrami - Konfront

Bajrami: KiE, rasti i humbur - Kurti gaboi që nuk e dërgoi draftin e Asociacionit në Kushtetuese

Arbëri 13 qershor 2024 21:26

Profesori Arsim Bajrami ka thënë se kryeministri Albin Kurti ka gabuar që nuk e ka dërguar draftin e Asociacionit të...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Sekretari i Përgjithshëm i Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Evropës, Mathieu Mori

Qeverisja lokale në veri, temë e Lajçakut dhe zyrtarit të KiE-së në Strasburg

Arbëri 5 qershor 2024 17:00

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar të mërkurën një takim me Sekretarin...

Mimoza Kusari - Lila

Kusari-Lila: Drafti i BE-së për Asociacionin është i papranueshëm për Kosovën

Arbëri 20 maj 2024 23:27

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se drafti i Asociacionit të komunave më shumicë serbe...

Tempus

Përfaqësuesit e OJQ-ve tregojnë rëndësinë që ka anëtarësimi në KiE, kritikojnë Qeverinë për neglizhencë

TEMPUS 20 maj 2024 21:29

Drejtoresha ekzekutive e Nismës së të Rinjve për të Drejta të Njeriut, Marigona Shabiu, Senad Ibishi nga organizata Voice of...

Kreshnik Ahmeti - MPJD

Ahmeti: Mund të thirret mbledhje e jashtëzakonshme për anëtarësim në KiE

Arbëri 16 maj 2024 17:53

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, ka deklaruar se Komiteti i Ministrave mund të thërrasë një mbledhje të jashtëzakonshme...

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu

Kryeziu: Nëse pranohet oferta e Gërvallës, e zbatojmë në kuadër të zbatimit të plotë të Marrëveshjes Bazë

Arbëri 16 maj 2024 10:58

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë se premtimi që ka dhënë ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, në...

KiE

Kosova jashtë agjendës të mbledhjes së Komitetit të Ministrave të KiE-së

Arbëri 13 maj 2024 10:27

Komiteti i Ministrave në Këshillin e Evropës nuk do të diskutojnë për Kosovën në mbledhjen që pritet ta mbajnë gjatë...

KIE Augustin Palokaj

Palokaj: Pak shpresa që Kosova të jetë pjesë e agjendës për anëtarësim në Këshill të Evropës

SOT 10 maj 2024 12:32

Britania e Madhe - Kosova

Britania mbështet pa kushte anëtarësimin në KiE

Arbëri 7 maj 2024 12:51

Britania e Madhe ka thënë se e mbështet Kosovën për anëtarësim në Këshill të EvropësNë një përgjigje për KOHËN, shefi...

Armend Muja

Muja: Qeveria s’do të dërgojë në Kushtetuese draftin e Asociacionit në këmbim të anëtarësimit në KiE

Arbëri 29 prill 2024 19:16

Pushteti nuk do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese draftstatutin e Asociacionit edhe nëse me këtë veprim siguron përkrahjen e nevojshme...

Presidenti kroat, Zoran Milanoviq

Milanoviq: Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Kroacisë për anëtarësim në KiE

Arbëri 23 prill 2024 21:42

Presidenti kroat, Zoran Milanoviq ka deklaruar të martën se Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Kroacisë për anëtarësim në...

Karikatura e ditës

Karikatura e ditës -

Karikatura 18 prill 2024 09:21

Bosnjë-Hercegovina

Shefi i delegacionit boshnjak në KiE premton votë pro Kosovës

Arbëri 16 prill 2024 13:13

Shefi i delegacionit të Bosnjë-Hercegovinës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Sasha Magazinoviq, ka thënë se do të votojë...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq

Serbia shkel sërish Marrëveshjen e Brukselit, iu drejtohet me letra anëtarëve të KiE-së

Arbëri 14 prill 2024 16:30

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se u ka dërguar letra të gjithë anëtarëve të Këshillit të Evropës, lidhur me...

QUINT

Anëtarësimi në KiE në duart e QUINT-it, flet politologu Ukaj

60 MINUTA 11 prill 2024 17:45

Foto ilustrim

BE: Zbatim i plotë i Marrëveshjes Bazë, pavarësisht vendimit në KiE

Arbëri 29 mars 2024 16:47

Bashkimi Evropian e ka përsëritur të premten se vendimet në Këshillin e Evropës nuk kanë të bëjnë me bllokun drejtpërdrejt,...

Konfront

Mushkolaj: Pranimi në KiE sfidon gjyqtarët tonë e i siguron investitorët e huaj

Arbëri 28 mars 2024 21:25

Ish-gjyqtarja në Gjykatën Kushtetuese, Gjyljeta Mushkolaj, ka thënë se pranimi i Koovës në Këshillin e Evropës do t’i sfidonte gjyqtarët...

Kosova, KiE, Serbia, Marrëveshja

Çipa për KiE-në: Serbia shkeli dakordimin për Marrëveshjen me Kosovën

Arbëri 28 mars 2024 00:20

Akri Çipa, njohës i marrëdhënieve ndërkombëtare, ka deklaruar se retorika serbe për rrugën drejt anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e...

Votimi në KiE

Asociacioni, angazhim pas anëtarësimit në KiE

Arbëri 27 mars 2024 22:20

Kosova e ka kaluar me sukses vendimmarrjen e radhës në rrugën drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës. Në takimin e...

Panelisti në "Konfront", Rron Gjinovci

Gjinovci: Opozita të lutet që Kurti të mos japë dorëheqje sepse zhduket demokracia

Arbëri 27 mars 2024 21:18

Panelisti në “Konfront” të KTV-së, Rron Gjinovci, ka thënë se partitë opozitare në vend nuk i dëshirojnë zgjedhjet e parakohshme...