KFOR 39

Ilir Bajraktari

Çka ndodhi në mes KFOR-it francez dhe familjes Jashari më 1999? – Flet ish-ushtaraku i Francës, Ilir Bajraktari

KTV 13 qershor 2024 17:39

Ish-pjesëtari i forcave të misionit të NATO-s, KFOR, Ilir Bajraktari, ka rrëfyer se si hyri si ushtari i vetëm kosovar...

Korrespodenti i KOHËS, Augustin Palokaj

Rrëfimi i Palokajt për futjen në Kosovë me KFOR-in: U vendosëm në Grand, personeli ishte serb

Arbëri 12 qershor 2024 21:14

Si rrallëherë, korrespodenti i KOHËS, Augustin Palokaj, ka rrëfyer për futjen e tij në Kosovë më 12 qershor, bashkë me...

Trupat ruse në Sllatinë, më 12 qershor 1999

Përplasja mes NATO-s e Rusisë për Aeroportin e Prishtinës - përkthyesit tregojnë prapaskenat

Arbëri 12 qershor 2024 19:05

Përkthyesit e parë shqiptarë që hynë me KFOR-in në Kosovë kanë treguar 25 vjet më pas për prapaskenat që panë...

Dita e Çlirimit

Përjetimi i çlirimit

Arbëri 12 qershor 2024 18:19

Nga gëzimi për çlirimin e Kosovës, vajzën njëmuajshe Ganimete Pireva e la për pak çaste nën kujdesin e më të...

KFOR

NATO: Punojmë për ta mbajtur Kosovën të sigurt

Arbëri 12 qershor 2024 17:45

Në përvjetorin e çlirimit, NATO ka shkruar për 25 vjetët nga misioni paqeruajtës i tij në Kosovë - KFOR.Në një...

Ozkan Ulutash - Vjosa Sadriu

Ulutash: Roli i KFOR-it mbetet thelbësor

Arbëri 12 qershor 2024 14:31

Komandanti i KFOR-i, Ozkan Ulutash, në ceremoninë e mbajtur të mërkurën në kampin “Film City”, ka thënë se misioni i...

Ekspozita

“KFOR dhe Kosova +25” me kontrastet midis luftës dhe paqes

Kulturë 11 qershor 2024 23:15

Ekspozita foto-dokumentare “KFOR dhe Kosova +25”, me rastin e 25-vjetorit të vendosjes së KFOR-it në Kosovë, risjell disa prej momenteve...

KFOR, Gjermani

Shumica e Bundestagut përkrah zgjatjen e mandatit të KFOR-it

Arbëri 6 qershor 2024 11:36

Shumica e partive që janë pjesë e Bundestagut [Parlamenti gjerman] janë në favor të zgjatjes së mandatit të ushtarëve gjermanë...

Ozkan Ulutash - KFOR

Komandanti i KFOR-it: Jemi të përgatitur në rast të rritjes së tensioneve

Arbëri 4 qershor 2024 16:27

Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutash, ka thënë se KFOR-i po i vëzhgon nga afër zhvillimet sa i përket aspektit të...

Ura e Ibrit mitrovice

KFOR-i e BE-ja njëzëri: Vendimi për urën të merret në kuadër të dialogut

Arbëri 31 maj 2024 19:35

Misioni i NATO-s në Kosovë ndan qëndrimin e njëjtë me Bashkimin Evropian në lidhje me çështjen e Urës së Ibrit.Në...

Karabinierë tek Ura e Ibrit

KFOR-i: Çdo vendim rreth Urës së Ibrit të merret në kuadër të dialogut

Arbëri 31 maj 2024 14:23

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë thirrje që çdo vendim lidhur me urën kryesore mbi lumin Ibër...

Zvecan

Kërkohet të vihen para drejtësisë përgjegjësit për dhunën e 29 majit

Arbëri 29 maj 2024 19:11

Misioni i NATO-s në Kosovë ka kërkuar që personat të cilët sulmuan ushtarët e saj, një vit më parë, të...

KFOR

KFOR-i flet me komandantin e Serbisë për patrullimet e sinkronizuara përgjatë vijës kufitare

Arbëri 29 maj 2024 19:04

Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, gjeneralmajor Oezkan Ulutash, është takuar të mërkurën me shefin e Shtabit të...

KFOR, Gjermani

Gjermania ua zgjat edhe për një vit mandatin ushtarëve në Kosovë

Arbëri 29 maj 2024 13:49

Kabineti federal i Gjermanisë ka vendosur që t’ia zgjasë edhe për një vit mandatin ushtarëve që shërbejnë në Kosovë, ka...

Protestat Zvecan

Një vit nga trazirat në Zveçan, KFOR-i kërkon përgjegjësi

Arbëri 29 maj 2024 08:59

Misioni i NATO-s në Kosovë ka kërkuar edhe një herë që autorët e sulmeve ndaj pjesëtarëve të KFOR-it gjatë protestave...

Banjska

ICG ndryshon raportin: KFOR-i nuk negocioi me serbët e armatosur në Banjskë

Arbëri 28 maj 2024 18:20

Grupi Ndërkombëtar i Krizave (ICG) e ka ndryshuar një pjesë të tekstit nga raporti pë Kosovën ku ndër tjerash për...

Stervitja KFOR _ EULEX ne Mitrovice

KFOR-i dhe EULEX-i zhvillojnë stërvitje të përbashkët në Mitrovicë

Arbëri 28 maj 2024 17:57

KFOR-i dhe EULEX-i kanë zhvilluar të martën një stërvitje të përbashkët në Mitrovicë për mënyrën e reagimit ndaj krizave eventuale. ...

Banjske

KFOR-i mohon se negocioi me sulmuesit e Banjskës për të ikur

LAJMET E MBRËMJES 26 maj 2024 19:03

Misioni i KFOR-it në Kosovë e ka quajtur të pasaktë raportin e Grupit Ndërkombëtar të Krizave, pjesë të të cilit...

Trupat gjermane të KFOR-it në Kosovë

Arrin kontingjenti i ri i trupave gjermane të KFOR-it në Kosovë

Arbëri 23 maj 2024 20:10

Një kontingjent i trupave gjermane të KFOR-it ka mbërritur të enjten në Kosovë.Komandanti i KFOR-it, Oezkan Ulutash, i ka uruar...

Stërvitja ushtarake “Platinum Sabre 2024”

KFOR-i përfundon stërvitjen ushtarake “Platinum Sabre 2024”

Arbëri 22 maj 2024 18:14

Komanda Rajonale në perëndim e misionit KFOR, udhëhequr nga NATO, ka përfunduar sot stërvitjen “Platinum Sabre 2024” në afërsi të...