France 12

Policia franceze

Dy adoleshentë francezë akuzohen për përdhunimin e një 12-vjeçareje, të motivuar nga antisemitizmi

Botë 19 qershor 2024 19:00

Dy djem adoleshentë në periferi të Parisit po akuzohen për përdhunim të një vajze 12-vjeçare dhe dhunë të motivuar nga...

Shiloh Jolie Pitt

E bija e Angelina Joliet dhe Brad Pittit kërkon heqjen e mbiemrit Pitt nga dokumentet

Showbiz 31 maj 2024 11:40

Shiloh Jolie Pitt, e bija e yjeve të Hollywoodit, Angelina Jolie dhe Brad Pitt, ka kërkuar në mënyrë ligjore që...

Vivienne Jolie

Vajza e Angelina Joliet dhe Brad Pittit largon mbiemrin e babait

Showbiz 28 maj 2024 11:15

Vajza e yjeve të filmit, Angelina Jolie dhe Brad Pitt, Vivienne, e cila deri më tani ka mbajtur mbiemrat e...

Gjyqi kundër tre zyrtarëve sirianë për bashkëpunimin e tyre në krime kundër njerëzimit. Paris, Francë, 21 maj 2024

Franca fillon gjyqin e parë për krime lufte ndaj zyrtarëve sirianë

Botë 21 maj 2024 23:32

Franca ka hapur gjyqin e saj të parë kundër zyrtarëve të qeverisë siriane të Presidentit Bashar al-Assadit me tre oficerë...

Edon Zhegrova

Zhegrova e mbyll me asistim

Futboll 19 maj 2024 23:00

Sulmuesi i Kosovës, Edon Zhegrova e mbylli me asistim edicionin 2023/2024 në Ligue 1 të Francës. Ndeshja e fundit e...

Kylian Mbappe

Mbappe më i miri, Zhegrova mbetet pa çmim

Futboll 13 maj 2024 23:22

Kylian Mbappe është shpallur lojtari më i mirë i Ligue 1 të Francës nga Unioni Kombëtar i Futbollistëve Profesionistë të...

Emmanuel Macron dhe presidenti kinez  Xi Jinping

Macroni do të kërkojë nga presidenti kinez t’i bëjë presion Rusisë për t’i dhënë fund luftës

Botë 6 maj 2024 12:22

Presidenti kinez Xi Jinping është mirëpritur të hënën nga presidenti francez, Emmanuel Macron në Pallatin Elysee në Paris.Franca është ndalesa...

fëmijët

Ekspertët rekomandojnë ndalimin e telefonit për fëmijët nën 13 vjeç

Tech 2 maj 2024 08:48

Fëmijët nuk duhet të lejohen të përdorin telefonat para moshës 13 vjeç, ndërsa përdorimi i rrjeteve sociale si TikTok, Instagram...

France

Anulohen dhjetëra fluturime në Irlandë si pasojë e grevës së trafikut ajror në Francë

Botë 25 prill 2024 14:10

Tridhjetë e gjashtë fluturime janë anuluar në aeroportin e Dublinit në Irlandë të enjten për shkak të grevës së planifikuar...

Sulmi në shkolla

Vdiq 15-vjeçari në Francë që u rrah nga disa persona jashtë shkollës

Botë 5 prill 2024 17:40

Një 15-vjeçar ka vdekur pasi ishte rrahur rëndë në jug të Parisit, duke shënuar incidentin e fundit të dhunës në...

Sulmi në tregun e Krishtlindjeve

Dënohet me 30 vjet burgim ndihmësi i sulmuesit që la të vdekur 5 persona

Botë 5 prill 2024 13:05

Një burrë është dënuar me 30 vjet burgim me akuzën se ka ndihmuar një sulmues islamist i cili kishte vrarë...

Francë

Kërcënohet me jetë drejtori i shkollës në Paris pasi i kërkoi nxënëses ta hiqte shaminë

Botë 27 mars 2024 19:49

Drejtori i një shkolle në Paris ka dhënë dorëheqjen për shkak të frikës për jetën e tij.Drejtorit iu dërguan kërcënime...