Sport

Usyk është kampioni i ri botëror në boks, mposht Joshuan

FOTO: AP
 

Oleksandr Usyk ka shënuar një nga befasitë më të këndshme në boks, duke fituar titujt e unifikuar botërorë IBF, WBO dhe WBA, pasi mposhti me pikë pas 12 rundeve tashmë ish-kampionin Anthony Joshua në kategorinë e peshave të rënda. 

Boksieri ukrainas e nisi furishëm meçin dhe fitoi tri rundet e para, më pas Joshua u këndell dhe ishte më i mirë në rundin e katërt dhe të pestë.