Sport

Mici dhe Dellova të bindur që do ta eliminojnë Interin e Andorrës

 

Prishtina do të përballet me skuadrën Inter D’Escaldes në finale të turneut parakualifikues të Ligës së Kampionëve. Ndeshja do të zhvillohet të premten në stadiumin “Elbasan Arena” në Elbasan të Shqipërisë prej orës 20:00. Për të arritur në finale ekipi kosovar e mposhti në gjysmëfinale Folgoren e San Marinos (2:0). Golat i shënuan Endrit Krasniqi dhe Mendurim Hoti. Ndërkaq ekipi nga Andorra fitoi kundër HB Torshavnit (1:0). Për të dyja ekipet finaliste ishte hera e parë në histori që shënuan fitore në kualifikimet e garës më të madhe evropiane për klube. Prishtina tashmë shtatë ditë është zhvendosur në Tiranë për t’u ambientuar sa më shumë me temperaturat e larta që janë në shtetin shqiptar. Të enjten pasdite ekipet i kanë kryer seancat stërvitore, para duelit të së premtes. “Bardhekaltrit” i kanë kryer edhe testet për COVID-19, ka njoftuar Prishtina. Te Prishtina mungon sërish Leonit Abazi, kurse kthehet Leutrim Bekteshi. Mbrojtësi i krahut të majtë, Gledi Mici, ka thënë për KOHËN se Prishtina ka forcë për ta fituar finalen dhe për të kaluar në rrethin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve, ku e pret Ferencvaroshi.

“Patjetër që besojmë. Jemi përgatitur për afër një muaj për këtë finale dhe jemi gati të japim maksimumin. Unë mendoj se kemi forcë ta fitojmë finalen, por duhet ta tregojmë në fushë me qetësi dhe përqendrim maksimal”, deklaroi Mici.