Luftarake

A duhej arbitri ta ndërpriste më herët meçin Usyk – Fury

Oleksandr Usyk - Tyson Fury

Foto: Associated Press

Boksieri ukrainas Oleksandr Usyk në raundin e nëntë gatisa nuk e nokautoi britanikun Tyson Fury, në meçin e shekullit të mbajtur të shtunën mbrëma. 

Pas një serie të goditjeve që dha Usyk, Fury ishte shumë afër të rrëzohej, por arbitri kryesor hyri në mes dhe i numëroi Furyt derisa ai ishte ende në këmbë. Fury arriti të këndellej dhe më pas gongu e shpëtoi. Meçi shkoi në 12 raunde, e Usyk fitoi me pikë dhe u bë kampion i padiskutueshëm në peshën e rëndë. 

Shumë kanë vlerësuar se arbitri gaboi dhe se Usyk duhej të fitonte me nokaut teknik në raundin e nëntë.