Të gjitha vdekjet “aksidentale” në epokën e Vladimir Putinit!

Të gjitha vdekjet “aksidentale” në epokën e Vladimir Putinit!

03 April 2018 12:07

Konspiratorët e sëmurë që u liruan për vrasjen e Nemtsov: faji i SHBA-ve që duan të “destabilizojnë” Moskën. Siç transmeton “Shqip”, janë me dhjetëra vrasje në mbi një dekadë që gjithmonë e kanë forcuar “Carin”

Gjithnjë është një ndjesi e çuditshme të lexosh teoritë e konspiracionit. Është si të hysh në mendjen e një maniaku që është fiksuar në një detaj të vetëm, në një kornizë të vetme të një filmi, e analizon me mendje analitike dhe e gjykon çuditshëm çdo piksel të vetëm. Dhe injoron të gjithë pjesën tjetër të filmit. Kjo është kështu për teoritë e konspiracioneve të 11 shtatorit, të cilat janë të fiksuara në kuadër të avionëve, kullave, etj. që vijnë nga dritaret e ndërtesave gjatë rënies, dhe ata arrijnë në përfundimin se kjo ishte e gjitha e planifikuar nga CIA.

Kështu mund të themi për vrasjen e Boris Nemtsov. Teoricienët e konspiracionit pyesin veten se çfarë bëri e dashura e tij ukrainase, si vallë Putin ose kush për të, ka dashur vrasjen e një politikani të opozitës së djathtë në kulmin e krizës me Perëndimin, përse ai donte vdekjen e një njeriu me famë në Perëndim, por që në Rusi mori pak vota, jo shumë të rrezikshme për regjimin, por shumë keqardhje jashtë vendit, nga “mjediset që llogarisin”. Dhe nga këto pyetje nxjerrin përfundimin se për ta është e qartë: CIA e vrau atë, për të destabilizuar Putinin.

Teoricienët e konspiracionit shohin në kornizën e krimit vrasjen e Nemtsov mbi Urën e Gurit dhe harrojnë pjesën tjetër të filmit: harrojnë 13 vjet vrasje politike në Rusinë pas sovjetike.

Gusht 2002: një deputet i Dumës ruse, Vladimir Golovlev, një liberal, është gjetur i vdekur i vrarë para shtëpisë së tij në Moskë. Korrespondentët e huaj nuk janë as të befasuar. Krimet politike në Rusinë post-sovjetike tani konsiderohen si çështje e administratës së zakonshme. Para tij u vranë gjashtë politikanë të tjerë të shquar, duke përfshirë, në vitin 1998, liberalen Galina Starovoitova, një eksperte mbi kombësinë, kundërshtare e fortë e luftës në Çeçeni, që nga viti 1994.

Prill 2003: vritet një tjetër deputet liberal i Dumës, Sergei Jushenkov, goditur nga disa plumba në gjoksin e tij, përpara shtëpisë së tij. Jushenkov i përkiste partisë së njëjtë, Rusisë Liberale, të Golovlevit. Mbështetës i reformave të tregut të lirë, Jushenkov negocioi për një kredi me Boris Berezhovskij, manjat rus, kundërshtar i grupit të pushtetit të Vladimir Putinit. Berezhovskij ishte tashmë një mërgimtar vullnetar në Britani. Autoritetet gjyqësore ruse kërkuan ekstradimin që të jetë në gjendje ta ndjekë atë për mashtrim. Partia Liberale e Rusisë, që Jushenkov kishte ndihmuar për ta gjetur, kishte marrë regjistrimin e saj të rregullt disa ditë para krimit.

Korrik 2003: vdes në një krevat në spital, nga një sëmundje e panjohur, deputeti Liberal dhe gazetari investigativ i Novaya Gazeta, Yuri Shchekochikhin. Ai kishte botuar një libër mbi informatorët e KGB-së në kohën e BRSS-së. Para se të sëmurej kështu papritur, ai po shkonte për në Shtetet e Bashkuara për t’u takuar me agjentët e FBI-së. Një kundërshtar i Vladimir Putinit dhe partia e (oficerëve të ish-shërbimit të fshehtë) “siloviki”, është konsideruar si një nga ekspertët kryesorë në sistemin e korrupsionit në shtetin rus. Autoritetet kanë sekretuar të gjitha dokumentet e tij shëndetësore. Shkaku i vdekjes së tij është ende i panjohur.

Tetor 2003: miliarderi Mikhail Khodorkovsky, themelues dhe president i kompanisë së naftës Yukos, kundërshtar i Putin dhe patron liberal i opozitës, është arrestuar papritur në një aeroport siberian me një operacion të SËAT. Ai do të mbetet në burg për dhjetë vjet, pas një procesi të rregullt të dyshimtë. Kompania e tij e naftës është e copëtuar dhe e zhytur nga shteti.

Korrik 2004: gazetari Paul Klebnikov, drejtor i edicionit rus të Forbes, revista liberale, i lindur në Nju Jork nga mërgimtarët rusë dhe qytetar amerikan, është vrarë me katër të shtëna armësh në frontin e stafit të tij editorial, në Moskë. Ai sapo kishte hapur edicionin rus të revistës të njohur të financave të larta, me shërbimet që denoncoi korrupsionin e sistemit, kritik si në mërgimin e Berezhovskij (i cili e kishte paditur për shpifje) ashtu edhe në udhëheqjen e Kremlinit.

Tetor 2006: është vrarë nga katër të shtëna, në ashensorin e shtëpisë së saj, gazetarja hulumtuese Anna Politkovskaya e Novaya Gazeta, një liberale, shumë kritike e Putinit, autore e disa raporteve mbi mizoritë e kryera nga rusët në luftën në Çeçeni. Hetimet e tij e çuan atë të tregonte gishtin ndaj udhëheqësit pro-rus Ramzan Khadirov dhe vetë Vladimir Putin, si për krimet e kryera gjatë konfliktit, dhe mbi të gjitha për mbulimin sistematik të tyre.

Nëntor 2006: ish-agjenti sekret Alexander Litvinenko vdes në një shtrat spitalor në Londër. Diagnoza është: sindroma e rrezatimit akut. Dikush e helmoi atë me polonium 210 (një metal radioaktiv) duke pirë çaj. Hetimet britanike çojnë drejt Moskës. Autoritetet ruse mohojnë çdo përgjegjësi dhe refuzojnë ekstradimin e të dyshuarve kryesorë. Edhe Litvinenko, si Politkovskaja, hetoi krimet ruse në Çeçni dhe pretendoi se ishte braktisur nga shërbimet sekrete, pasi u urdhërua të vriste Boris Berezhovskij në Londër.

Janar 2009: Anastasia Baburova dhe Stanislav Markelov, gazetarja e parë investigative e gazetës Novaja dhe aktiviste për të drejtat e njeriut, i dyti avokat i gazetës, vriten në Moskë. Një vrasje e dyfishtë që shpjegohet vetëm nga hetimi dhe raportimi i shkeljeve të të drejtave të njeriut në luftën e Çeçenisë.

Korrik 2009: Natalia Estemirova, aktiviste për shoqatën e të drejtave të njeriut Memorial dhe gazetare për Novaya Gazeta, u rrëmbye dhe u vra në Grozni, kryeqytetin e Çeçenisë. Ajo hetonte “zhdukjet” e disidentëve në Çeçeni dhe akuzonte forcat ruse që kishin mbuluar krime të shumta.

Nëntor 2009: vdes në burg, si pasojë e sëmundjes dhe keqtrajtimit, Sergei Magnitsky, zyrtar i kompanisë amerikane Firestone Duncan. Ai kishte raportuar raste të bujshme të korrupsionit të kompanive shtetërore. I arrestuar dhe i paraburgosur në paraburgim, ai vdiq pa gjyq. Një hetim i mëvonshëm zbuloi se ai ishte rrahur me dhunë deri pak para vdekjes së tij, zyrtarisht për shkak të arrestit kardiak.

Mars 2013: miliarderi Boris Berezhovskij është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij në Londër. Lista është domosdoshmërisht e paplotë, vetëm për arsye të hapësirës, ku për arsye të hapësirës janë përmendur vetëm rastet më të famshme. Kur Boris Nemtsov, një kritik liberal i Putinit, kundërshtar i vendosur i konfliktit në Ukrainë, animator i opozitës në shesh, u qëllua për vdekje me katër të shtëna kanonike, në Moskë, asnjë vëzhgues rus nuk u kap në befasi. Ai vetë, në intervistat e fundit, kishte thënë se ndihej në rrezik. Ai mendonte se vetë Putin donte që ai të vdiste. Por teoricienët e konspiracionit e dinë më gjatë. Ata janë të bindur se ishte CIA. Bëhet fjalë për një “vrasje në shënjestër” për të destabilizuar Putinin.

Mars 2018: një ish-spiun rus dhe vajza e tij, të helmuar nga një agjent nervor, fillimisht ranë në kontakt me substancën në shtëpinë e tyre. Në këtë përfundim ka arritur policia britanike, e cila ka studiuar rastin, ku u përdor agjenti Novichok dhe që për pasojë solli një përplasje të ashpër të perëndimit me Rusinë. Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia u gjetën përtokë në një stol në Salisbury më 4 mars dhe mbeten në një gjendje kritike në spital. Kryeministrja Theresa May tha se kimikati i përdorur në sulmin ishte pjesë e një grupi të agjentëve nervorë të zhvilluar nga Rusia, ndërsa si një kundërpërgjigje ndaj Putinit, të cilin bën fajtor për rastin.

Trembëdhjetë vite vrasje në shënjestër për të destabilizuar Putinin, duke vrarë në mënyrë sistematike të gjithë armiqtë e tij të brendshëm: një demonstrim ekstrem nga CIA dhe penetrimit të pabesueshëm të sistemit të sigurisë ruse.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme