Lëmsh

Tatuazh në fytyrë, një ministre aspak e zakonshme

 

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka zbuluar sot emrat e kabinetit të saj, ku në të bën pjesë edhe një ministër me një tatuazh Maori në fytyrë.

Nanaia Mahuta ka në mjekër një ‘moko kauae”, tatuazh tradicional femëror, që e ka bërë në vitin 2016. Deputetja në atë kohë shpjegoi se e bëri këtë tatuazh për të nderuar paraardhësit e saj dhe për të hequr paragjykimet mbi kulturën Maori, të cilën shumë zelandezë e lidhin me krimin dhe bandat, shkruan A2news.