Botë

Presidenti i ri i Tajvanit i kërkon Kinës t’i ndalë kërcënimet

Presidenti i sapo inauguruar i Tajvanit, William Lai

Presidenti i sapo inauguruar i Tajvanit, William Lai, i ka bërë thirrje Kinës që të ndalojë së kërcënuari ishullin dhe të pranojë ekzistencën e demokracisë së tij, shkruan BBC.

Ai i kërkoi Pekinit të zëvendësojë konfrontimin me dialogun, pak pasi u betua të hënën.

Ai tha gjithashtu se Tajvani nuk do të tërhiqej kurrë përballë frikësimit nga Kina, e cila e ka pretenduar prej kohësh ishullin si të vetin.

Inkursionet ushtarake nga Kina rreth ujërave dhe hapësirës ajrore të ishullit janë bërë një çështje rutinë në vitet e fundit, duke shkaktuar frikë nga konflikti. Në fjalën e tij, Lai e quajti këtë “sfida më e madhe strategjike për paqen dhe stabilitetin global”.

Por 64-vjeçari gjithashtu i qëndroi ngushtë formulës së përdorur nga presidenti paraardhësja e tij Tsai Ing-wen, trashëgimia e të cilit do të përcaktohet nga trajtimi i saj i kujdesshëm por i qëndrueshëm me Pekinin.

Lai, një mjek i kthyer në politikan, fitoi një garë presidenciale trepalëshe në janar, duke siguruar një mandat të tretë të paprecedentë për Partinë e tij Demokratike Progresive (DPP). Ai kishte shërbyer si nënkryetar i Tsait që nga viti 2020, dhe më parë si kryeministër i saj. Në ditët e tij të reja, ai njihej si një politikan më radikal, i cili haptazi bëri thirrje për pavarësinë e Tajvanit, e cila nuk i ka shpëtuar Pekinit.

Qeveria kineze nuk ka dhënë ende një deklaratë për inaugurimin e Lait.