Euro 2024

Formacionet zyrtare Belgjika – Rumania, befasi te belgët

Roberto Martinez

Selektori Roberto Martinez ka bërë katër ndryshime në formacion, në krahasim me lojtarët që luajtën në disfatën nga Sllovakia. 

Ish-mbrojtësi i Tottenhamit, Jan Vertonghen dhe Youri Tielemans i Aston Villas janë në formacionin titullar, njësoj si Arthur Theate dhe Dodi Lukebakio.

Formacioni i Belgjikës: 

Casteels, Castagne, Vertonghen, Faes, Theate, Onana, Tielemans, De Bruyne, Lukebakio, Doku, Lukaku

Ndërkohë, vetëm një ndryshim është te Rumania, pas fitores 3:0 ndaj Ukrainës. 

Valentin Mihaila do të jetë zëvendësues i Florinel Comanit.

Formacioni i Rumanisë: 

Nita, Bancu, Burca, Dragusin, Ratiu, Marin, Mihaila, Stanciu, Marin, Man, Dragus

Ndeshja mes Belgjikës dhe Rumanisë i takon Grupit E të “Euro 2024”. 

Rumania, Ukraina dhe Sllovakia kanë nga tri pikë. 

Belgjika e fundit është pa pikë.

 

Lexo përditësimet tjera
Belgjika

Belgjika mposht Rumaninë në grupin e skuadrave me tri pikë