Botë

Irani miraton gjashtë kandidatë për garën për president, bllokon sërish Ahmadinexhadin

Mahmoud Ahmadinexhad

Mahmoud Ahmadinexhad

Foto: Associated Press

Këshilli Mbrojtës i Iranit miratoi të dielën kryetarin e parlamentit të linjës së ashpër të vendit dhe pesë të tjerë për të kandiduar në zgjedhjet presidenciale të 28 qershorit.

Zgjedhjet do të mbahen pasi presidenti Ebrahim Raisi kishte vdekur muajin e kaluar si pasojë e një përplasjeje helikopteri me të cilin po udhëtonte. Bashkë me të kanë mbetur të vdekur edhe shtatë persona të tjerë.

Këshilli përsëri e ndaloi ish-presidentin Mahmoud Ahmadinexhad, një populist i njohur për goditjen që pasoi rizgjedhjen e tij të diskutueshme në vitin 2009, të kandidonte, raportoi AP.

Vendimi i këshillit përfaqëson armën fillestare për një fushatë të shkurtuar dy-javore për të zëvendësuar Raisin, një mbrojtës i linjës së ashpër të Udhëheqësit Suprem, Ayatollah Ali Khamenei dikur si një pasardhës i mundshëm i klerikut 85-vjeçar.

Përzgjedhja e kandidatëve të miratuar nga Këshilli, një panel klerikësh dhe juristësh të mbikqyrur përfundimisht nga Khamenei, thotë se teokracia shiite e Iranit shpreson të lehtësojë zgjedhjet pasi votat e fundit panë pjesëmarrje rekord të ulët dhe ndërsa tensionet mbeten të larta mbi avancimin e shpejtë të programit bërthamor të vendit si dhe luftës Izrael-Hamas.

Kandidati më i shquar mbetet Mohammed Bagher Qalibaf, 62 vjeç, një ish-kryetar bashkie i Teheranit me lidhje të ngushta me Gardën Revolucionare paraushtarake të vendit.

Kandidatë të tjerë përfshijnë Saeed Jalili, ish-Jalili, ish-negociator i lartë bërthamor, i cili kandidoi në vitin 2013 dhe u regjistrua në 2021 përpara se të tërhiqej për të mbështetur Raisin. 

Kryetari i Bashkisë së Teheranit, Ali Reza Zakani gjithashtu u tërhoq në 2021 për të mbështetur Raisin. 
Mostafa Pourmohammadi i cili është një ish-ministër i drejtësisë. 

Amirhossein Ghazizadeh Hashemi, nënkryetari i Raisit, kandidoi në zgjedhjet presidenciale të vitit 2021 dhe doli i fundit me pak më pak se 1 milion vota.

Ndërkaq, Masoud Pezeshkian është i vetmi kandidat reformist midis një grupi të linjës së ashpër dhe nuk shihet se ka shumë shanse.
Fushata ka të ngjarë të përfshijë debate të drejtpërdrejta televizive nga kandidatët në transmetuesin shtetëror të Iranit. 

Deri më tani, asnjëri prej tyre nuk ka ofruar ndonjë specifikë, megjithëse të gjithë kanë premtuar një situatë më të mirë ekonomike për vendin pasi vuan nga sanksionet e SHBA-së dhe vendet e tjera perëndimore për programin e tij bërthamor.