Botë

Dita më e përgjakshme, forcat e sigurisë hapin zjarr kundër protestuesve birmanë

 

Forcat birmane të sigurisë kanë hapur zjarr të hënën kundër demonstruesve pro-demokracisë, duke i lënë gjashtë persona të vdekur, vetëm një ditë pasi me dhjetëra demonstrues u qëlluan për vdekje dhe sulmuesit ua vunë flakën fabrikave kineze në qytetin e Jangonit.

Mediat kineze kanë raportuar për vandalizimin dhe djegien e 32 fabrikave të financuara nga Kina. Mbështetësit e lideres së arrestuar, Aung Su Ki, marshuan përsëri, përfshirë edhe në qytetin e dytë më të madh, Mandalaj dhe qytezat qendrore, Mingian dhe Aunglan, ku policia hapi zjarr.