Botë

Kroatët të zënë mes frikës dhe problemeve financiare pas tërmeteve të vitit të kaluar

Kroatët të zënë mes frikës dhe problemeve financiare pas tërmeteve të vitit të kaluar
Foto: Reuters
 

Pos luftimit të COVID-19, kroatët kanë mësuar vitin e kaluar se si natyra mund të shfaqë fytyrën e saj brutale, pasi dy tërmete shkatërruese i lanë ata duke luftuar për të rindërtuar shtëpitë e tyre dhe po ashtu të jetojnë në frikë nga tronditje tjera, shkruan agjencia Reuters.

Në mars, një person humbi jetën kur një tërmet 5.3 ballë Rihter tronditi Zagrebin. Shtatë persona humbën jetën në fund të dhjetorit kur një tërmet 6.4 ballë Rihter tronditi Kroacinë, ndërsa epiqendra ishte rreth 50 kilometra në juglindje të kryeqytetit, Zagrebit.