Botë

Grenelli u qepet bisedimeve për ndryshimin e pushtetit në Venezuelë

Grenelli u qepet bisedimeve për ndryshimin e pushtetit në Venezuelë

Richard Grenelli, aleat i afërt i presidentit Donald Trump, që ka mbajtur një sërë postesh në administratën e tij, ka filluar tinëz një mision parazgjedhor muajin e shkuar, synim i të cilit së paku pjesërisht ishte që ta bindte presidentin venezuelas, Nicolas Maduro, të hiqte dorë nga pushteti.

Grenelli, si një mbështetës i zëshëm dhe energjik i fushatës së Trumpit për rizgjedhje, u takua më 17 shkurt, diku afër Mexico Cityt, me Jorge Rodriguezin, ish-nënpresidentin venezuelas dhe aleatin e ngushtë të Maduros, me qëllim që ta lehtësojë transicionin paqësor të pushtetit, ka bërë të ditur një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, duke folur për të përditshmen “New York Times”.