Plani i Trumpit nuk përfshin bashkimin e Jordanisë dhe Palestinës

Plani i Trumpit nuk përfshin bashkimin e Jordanisë dhe Palestinës

25 April 2019 09:20

Arkitekti i një plani amerikan ende të fshehtë, për t’i dhënë fund konfliktit izraelito-palestinez, reagoi të mërkurën në Twitter, për të zbuluar një element që nuk do të jetë pjesë e projektit, një konfederatë me Jordaninë fqinjë.

I dërguari i presidentit Donald Trump, Jason Greenblatt shkroi të premten “False”, për raportimet se propozimi do t’i jepte një pjesë të shkretëtirës së Sinait, Egjiptit, në enklavën e afërt palestineze të Gazës, e cila qeveriset nga islamistët Grupi Hamas.

Të mërkurën, Greenblatt mohoi se plani parashikon një konfederatë që përfshin Jordaninë, Izraelin dhe Autoritetin Palestinez, i cili administron vetë-rregullimin e kufizuar në Bregun Perëndimor të pushtuar.

“@KingAbdullahII & # Jordani janë aleatë të fortë të SHBA. Thashethemet se vizioni ynë i paqes përfshin një konfederatë midis Jordanisë, Izraelit dhe PA-së, ose që vizioni parashikon që Jordania të jetë atdheu për palestinezët, janë të pasakta. Ju lutem mos shpërndani thashetheme”, shkroi Greenblatt.

Këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë Jared Kushner, një tjetër arkitekti kryesor i propozimit për paqe, tha të martën se plani do të bëhej publik pasi muaji i agjërimit i Ramazanit, të përfundojë në qershor.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme