Edhe Australia heq nga përdorimi Boeing 737 Max

Edhe Australia heq nga përdorimi Boeing 737 Max

12 March 2019 11:26

Australia i është bashkuar Singaportit dhe Kinës, duke i’a ndaluar përkohësisht aeroplanëve Boeing 737 Max udhëtimin brenda këtij shteti.

Ky vendim vije pas aksidentit të aeroplanit Boeing max 8 të linjës së Etiopisë, ku mbetën të vdekur 157 persona, transmeton koha.net.

Ky është aksidenti i dytë brenda 5 muajshm ku përfshihet ky model i aeroplanit.

Edhe pse asnjë linjë e Australisë nuk operon me aeroplanin Boeing Max, janë dy linja të jashtme që operojnë me këtë aeroplan, SilkAir e Fiji Ariways.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme