Arbëri

Kurti në Bullgari: Marrëdhëniet e mira fqinjësore çojnë në integrim të madh ekonomik

Albin Kurti

Foto: Alban Bujari

Në Forumin Ekonomik të Vjenës, kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se raportet e mira fqinjësore dhe bashkëpunimi rajonal ndihmon njëri-tjetrin dhe dërgon në integrim të madh ekonomik.

Zyra e Kryeministrit ka njoftuar të dielën se Kurti ka falënderuar Forumin për mbështetjen për qytetarët, duke u shprehur se sundimi i ligjit dhe respektimi i lirisë së medias “janë vlerat që duhet të na udhëheqin si rajon”.

“Në tre vitet e fundit që kam qenë në detyrën e kryeministrit, Kosova ka përmirësuar indekset e saj në të gjithë bordin. Ata kanë rritjen më të shpejtë të indekseve të demokracisë liberale dhe elektorale, sundimit të ligjit dhe lirisë së medias dhe kanë rritjen mesatare më të lartë ekonomike. Këto janë vlerat që duhet të na udhëheqin si rajon, sepse zhvillimi dhe demokracia ecin paralelisht dhe përfituesit përfundimtarë i ka qytetarët tanë. Faleminderit Forumit Ekonomik të Vjenës për platformën dhe mbështetjen dhe popullit dhe qeverisë së Bullgarisë që janë mikpritës i këtij forumi të rëndësishëm për rajonin tonë”, thuhet në njoftim.

Kurti ka shtuar se Kosova e Bullgaria kanë miqësi dhe partneritet.

 


Kurti udhëton për në Bullgari, merr pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës, i cili kësaj radhe mbahet në Sofje të Bullgarisë.

Sipas komunikatës për media, dërguar nga Qeveria, ai në Forum do të marrë pjesë me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

“Fillimisht do të jetë i pranishëm në ceremoninë hapëse të forumit ku do të mbajë një fjalë rasti. Ndërkaq, nesër do të jetë pjesë e sesionit të diskutimit ‘Pyetje për vizionarët: Roli i inovacionit, teknologjisë dhe arsimit për bashkëpunimin ekonomik rajonal’”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, pjesëmarrës në takimet e Sofjes do të jetë dhe kryeministri i Bullgarisë, Dimitar Glavchev, si dhe ministra, zyrtarë qeveritarë e personalitete nga Evropa.

Kurti pritet të zhvillojë takime bilaterale me kryeministrin e Bullgarisë, Dimitar Glavchev dhe me presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev.