Arbëri

Vuçiqi fajëson Kurtin dhe ndërkombëtarët “dyfytyrësh” për tensionet në veri

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe bashkësinë ndërkombëtare për tensionet e fundit në veri. Ai ka thënë se Policia e Kosovës “përdoret politikisht ndaj serbëve në veri”.

Në orët e para të së dielës, polici Afrim Bunjaku u qëllua për vdekje nga disa sulmues që më pas u rrethuan në Manastirin e Banjskës së Zveçanit. Pas një aksioni, Policia ka konfirmuar se tre sulmues janë vrarë e se janë arrestuar gjashtë. Në një konferencë të jashtëzakonshme për media në mbrëmje, Vuçiqi ka thënë se të vrarët janë “serbë të Kosovës”.