Arbëri

Emisarëve u kërkohet që dialogu të përfundojë me njohje reciproke

 

Liderë të opozitës në Kosovë janë takuar me Gabriel Escobarin dhe Miroslav Lajçakun në ditën e dytë të qëndrimit të tyre në Prishtinë. Takimet u mbajtën në Ambasadën amerikane, e pas tyre liderët e subjekteve politike deklaruan se mbështesin dialogun Kosovë-Serbi, në mënyrë që bisedimet në kuadër të tij të rezultojnë me marrëveshje gjithëpërfshirëse, dhe e cila duhet të sigurojë njohjen reciproke

Krerët e partive opozitare në Kosovë kanë kërkuar që dialogu të përfundojë me njohje reciproke, në takimet që të martën i kanë pasur me përfaqësuesin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar, dhe me atë të Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ai i LDK-së, Lumir Abdixhiku, e Ramush Haradinaj i AAK-së, u pritën në Ambasadën amerikane nga emisarët Escobar dhe Lajçak. Pas takimeve, në llogaritë e tyre në rrjetet sociale të tre kanë shprehur mbështetjen për dialogun, me kushtin që ai të përmbyllet me njohje reciproke.