3 perditesime
19:13

8 të arrestuar e 10 në kërkim, dyshohet edhe për rrjedhje të informacioneve

Rrjedhja e informacioneve e sulmet ndaj policisë së Kosovës kanë pamundësuar përfundimin e aksionit kundër kontrabandës në Mitrovicën e Veriut e në Zveçan.

Sipas drejtorit të Policisë, kontrollet kanë dështuar në tetë lokacione, nga nëntë sa kishin në cak.

“Dyshohet se lidhur me operacionin ka pasur një lloj rrjedhjeje të informacionit, kjo është diçka që është duke u hetuar. Kurse në Mitrovicën e Veriut dhe në Zveçan nga 9 lokacionet e planifikuara për kontroll, është arritur të nisë në 9 lokacione, por në tetë prej tyre nuk ka mundur të përfundojë në tërësi, për shkak që njësitet policore e doganore janë penguar për të zbatuar urdhrin e gjykatës. Numër i madh i qytetarëve janë grumbulluar për ta pamundësuar këtë”, tha drejtori i Policisë, Samedin Mehmeti.

Qytetarët serbë të grumbulluar, sipas drejtorit Mehmeti, kanë sulmuar pjesëtarët e Policisë së Kosovës me mjete luftarake.

“Qytetarë të ndryshëm në Mitrovicë të Veriut dhe në Zveçan kanë bllokuar ose kanë tentuar të bllokojnë rrugët, me qëllim që të pengojnë zhvillimin e operacionit. Gjatë zhvillimit të operacionit dhe kthimit të njësiteve policore e doganore ka pasur sulme në drejtim të tyre nga ana e disa qytetarëve. Këto sulme janë përcjellë me sulme të drejtpërdrejta me armë, me hedhje të granatave të dorës, hedhje të shok bombave, më lejoni të theksoj që ka pasur hedhje me granata dore luftarake”, tha Mehmeti.

Nga këto sulme të lënduar kanë mbetur 10 zyrtarë policorë. E dëmtime ka pasur edhe në automjetet e Policisë së Kosovës, të cilat drejtori i përgjithshëm i Policisë i shfaqi para mediave.

Hetimi i filluar një vit më parë e aksioni i zhvilluar edhe në Pejë, Prishtinë e Mitrovicë të Jugut rezultoi me tetë persona të arrestuar, ndërkaq edhe dhjetë të tjerë janë në kërkim, pjesa më e madhe e tyre shqiptarë.

E cilësimin e aksionit si sulm ndaj serbëve, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, e ka quajtur të pabazuar.

“Ky operacion nuk është i drejtuar kundër asnjë nacionaliteti, por kundër kriminelëve. Prokurorja e rastit është serbe, gjykatësi është serbë, pjesëtarët e reagimit të shpejtë janë shumica serbë, shumica e të arrestuarve janë shqiptarë, shumica e të kërkuarve janë shqiptarë, nuk bëhet fjalë për ndonjë represion shtetëror”, tha Sveçla

Për shkak të përdorimit të mjeteve të jashtëligjshme në protestë, u paralajmërua hetim për të gjithë pjesëmarrësit dhe qytetarët që penguan aksionin e policisë në Mitrovicë të Veriut e në Zveçan.

16:40

Sveçla: Një shërbim aleat inicioi aksionin e sotëm, ishte në koordinim me ndërkombëtarët

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se rasti i sotëm i aksionit në veri të Mitrovicës kundër kontrabandës së mallrave, është iniciuar nga një shërbim aleat.

Në një knferencë për media, Sceçla ka përsëritur se aksioni nuk është i drejtua rkundrjet asnjë nacionaliteti të caktuar.

“Ky operacion nuk është i drejtuar kundër asnjë nacionaliteti, ky është i drejtuar kundër kriminelëve që kanë kontrabanduar mallra ilegale në territorin e Kosovës. Prokurori i rastit është serbe, gjykatësi i procedurës paraprake është serb, pjesëtarët e reagimit të shpejtë në veri të Mitrovicës janë shumica serbë. Shumica e të arrestuarve janë shqiptarë, shumica e të kërkuarve janë shqiptarë. Nuk bëhet fjalë për ndonjë aksion represioni shtetëror ndaj askujt. Të gjitha këto dëshmi që i keni parë, janë dëshmi të mjaftueshme që këto veprime janë mëse të nevojshme dhe do të vazhdojmë me veprime të tilla. Është një shërbim aleat që ka iniciuar këtë rast dhe kemi bashkëpunuar me ndërkombëtarët. Nuk bëhet fjalë për ndonjë aktivitet drejtuar komunitetit serb në Kosovë. Pronari i barnatores ku ka pasur kontrabandë të niveleve të larta dhe ku hetuesit janë sulmuar, është shqiptar që është në kërkim. Nuk mundet as Vuçiq e as askush ta mbrojë Besim Zeqirin nga ligji i Republikës së Kosovës. Është barnatorja se ka ndodhur 20 metra në këtë anë apo këtë anë është irelevante. Ne do të vazhdojmë në zbatimin e ligjit kudo në Kosovë”.

16:24

Mehmeti: Dyshohet se ka pasur rrjedhje të informacionit lidhur me operacionin

Drejtori i Policisë, Samedin Mehmeti, ka thënë se operacioni që është zhvilluar sot, ka filluar rreth një vit më parë. Ai ka treguar se është planifikuar të bëhet bastisja në 26 lokacione të ndryshme, prej tyre 5 në veri të Mitrovicës e 4 në Zveçan.

Ai ka treguar se për shkak të rezistencës nga qytetarët në veri, në tetë lokacione s’ka mundur të realizohet plotësisht operacioni.

“Ky operacion ka filluar rreth një vit më parë dhe në të gjitha vendet tjera ka shkuar mirë, me përjashtim në veri. Janë planifikuar bastisje në 26 lokacione të ndryshme. Aksioni i parë në Prishtinë, më pas 6 në Pejë, 10 në Mitrovicë të Jugut, 5 në Mitrovicë të Veriut e 4 në Zveçan. Dyshohet se ka pasur rrjedhje të informacionit, po hetohet kjo. Nga 9 lokacione në veri, tetë s’ka mundur të realizohet operacioni se qytetarët kanë penguar zhvillimin e operacionit. Si pasojë 10 zyrtarë kanë pësuar lëndime, 7 shqiptarë, tre prej tyre hetues, tre operatorë të njësisë speciale e tre të reagimit të shpejtë. Një nga personat e përfshirë në sulm ndaj zyrtarëave po ashtu është lënduar. Nuk e kemi konfirmuar ende nëse ka marrë lëndim nga ana e Policisë apo nga gjuajtjet që ka pasur nga qytetarët”, ka thënë Mehmeti në konferencë për media.

Ai ka treguar se ndaj policisë është shtënë me armë, ka pasur edhe hedhje të granatave të dorës, të tipit luftarak. Po ashtu shok bomba.

“Rreth orës 11 të gjitha njësitë policore që kanë pjesë në operacion janë tërhequr. Një informacion shtesë, në barnatoren ku janë sulmuar policët është lokal i një shqiptari që është i njohur për veprimtari kriminale. 26 lokacione, 8 persona janë arrestuar, 10 në kërkim, 10 zyrtarë policorë kanë pësuar lëndime. Lëndimet janë të lehta, të gjithë janë jashtë rrezikut për jetë. Një qytetar i lënduar, disa automjete zyrtare të dëmtuara, disave u është vënë zjarri. Pjesëtari që është i lënduar është një qytetar që ka precedent penal, ka qenë në 2011 u akuzuar për vjedhje të rëndë”, tha Mehmeti.

Ai ka paraqitur disa fotografi të predhave që janë hedhur.

Mehmeti ka thënë se provat që janë marrë janë të mjaftueshme për të ngritur kallezime penale.

16:15

Sveçla: 8 zyrtarë policorë të lënduar nga aksioni në veri

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se tetë zyrtarë policorë janë lënduar si pasojë e tensionimit të situatës në veri të Mitrovicës, për shkak të operacionit policor të ndërmarrë sot atje, kundër kontrabandës së mallrave.

Sveçla ka kërkuar nga autoritetet zyrtare që kryesit e sulmeve ndaj personave zyrtarë, të vihen para drejtësisë.

“Kosova sfidohet seriozisht nga krimi, institucionet tona janë të angazhuara të sigurojnë një ambient të qetë. Aksioni i sotëm rezultoi i suksesshëm me konfiskim të mallrave dhe arrestim të kontrabanduesve të tyre e asnjëherë ndaj qytetarëve të tjerë. Tashmë keni informata se janë tetë zyrtarë policorë të lënduar, ftoj institucionet përgjegjëse të reagojnë karshi atyre që sulmuan zyrtarë”, ka thënë Sveçla gjatë një konference për media, bashkë me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti.

Sveçla ka përmendur edhe sulmet ndaj gazetarëve në veri, duke thënë se edhe ata ishin dëshmitarë të dhunës atje.

Policia e Kosovës ka zhvilluar të mërkurën një aksion kundër kontrabandës së mallrave në disa lokacione në Kosovë, përfshirë rajonin e Mitrovicës së Veriut dhe të Jugut, të Prishtinës dhe Pejës.