2 perditesime
10:50

Osmani: Aksidenti tragjik në Kroaci, lajm i rëndë për vendin tonë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se lajmi për aksidentin tragjik në Kroaci të autobusit kosovar e si pasojë e të cilit kanë humbur jetën dhjetë persona, është i rëndë për vendin.

Osmani përmes një reagimi në Facebook ka thënë se shteti i Kosovës duhet të jetë në krah të familjarëve të qytetarëve të cilët kanë humbur jetën e po ashtu edhe në krah të të lënduarve.

“Lajm tragjik e i rëndë sot për vendin tonë. Nga kontakti me Ambasadën e Kosovës në Zagreb dhe me autoritetet kroate, jam njoftuar se nga një aksident komunikacioni që ndodhi në Slavonski Brod të Kroacisë, kanë humbur jetën tragjikisht dhjetë kosovarë e shumë të tjerë janë lënduar. Me zemër e me shpirt sot jemi me familjet që humbën më të dashurit në këtë tragjedi. Dhimbja është e papërshkrueshme e humbja shumë e madhe. Ngushëllime të sinqerta për të gjithë! Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të qytetarëve tanë që humbën jetën, sikurse edhe të të lënduarve, të cilëve ju dëshiroj shërim të shpejtë”, ka shkruar Osmani.

Ajo ka thënë se veprimet shtetërore të Kosovës do të jenë në funksion të lehtësimit të dhimbjes së familjeve që humbën më të dashurit e tyre.

“Zyrtarë të institucioneve të Kosovës tashmë janë nisur për në Kroaci për t`u dalë në ndihmë qytetarëve tanë të përfshirë në këtë aksident tragjik”, ka shkruar presidentja Osmani.


Konjufca: Bashkëndjejmë me familjarët e viktimave të aksidentit në Kroaci

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se bashkëndjenë me familjarët e bashkatdhetarëve që u aksidentuan sot në Kroaci, derisa po vinin në Kosovë.

“Në mëngjesin e sotëm ka ndodhur një aksident i rëndë në autostradën Slavonski Brod në Kroaci! Autobusi ishte i linjës Frankfurt-Prishtinë, i mbushur me bashkatdhetarë. Duke u lutur që të ketë sa më pak viktima, bashkëndjejmë të pikëlluar me familjarët e bashkatdhetarëve që u aksidentuan në këtë ngjarje të trishtë”, ka shkruar Konjufca në reagimin e tij në Facebook.


Haxhiu: Lutemi për sa më pak viktima në aksidentin në Kroaci

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka reaguar pas aksidentit të rëndë të autobusit kosovar në Kroaci duke thënë se ky mëngjes ishte i rëndë për të gjithë.

“Mëngjesi i sotëm ishte i rëndë për të gjithë ne. Në këto momente të vështira lutemi për sa më pak viktima në aksidentin e sotëm në Kroaci dhe jemi pranë bashkatdhetarëve tanë që po luftojnë për jetën dhe pranë familjarëve që humbën më të dashurit e tyre”, ka shkruar Haxhiu në Facebook.


Mehaj u shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se menjëherë pas marrjes së lajmit për aksidentin tragjik në Kroaci, ka kontaktuar ministrin e Punëve të Brendshme të Kroacisë, Davor Bozhinoviq nga i cili është njoftuar me situatën dhe pasojat tragjike.

Mehaj u ka shprehur ngushëllime familjarëve që kanë humbur të dashurit e tyre.

“Me dhembje të madhe, si njëri nga ata bashkëatdhetarë nga diaspora, që kam udhëtuar shumë vite, me mijëra kilometra për të ardhur në Kosovë, bashkëndjejë thellë me familjarët që pritnin më të dashurit të arrijnë sa më parë në përqafimin e tyre. Menjëherë pas marrjes së lajmit të kobshëm për aksidentin tragjik, kam kontaktuar ministrin e Punëve të Brendshme të Kroacisë, z. Davor Bozhinoviq, nga i cili jam njoftuar me situatën dhe pasojat tragjike. Nga ai u sigurova se janë marrë të gjitha masat e duhura për të menaxhuar këtë fatkeqësi me kujdesin maksimal spitalor për të lënduarit dhe atë akomodues për të tjerët. Me zemër të thyer u shpreh ngushllimet e thella familjarëve që humbën më të dashurit tanë, e të lënduarve shërim sa më të shpejtë. Ne jemi dhe do të jetë pranë jush në çdo moment dhe çdo rrethanë!”, ka thënë Mehaj.


Krasniqi u shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave në aksidentin në Kroaci

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka reaguar pas aksidentit të sotëm të autobusit kosovar në Kroaci, si pasojë e të cilit kanë mbetur të paktën 10 të vdekur.

Krasniqi ka shkruar në Facebook se i shpreh ngushëllime familjarëve që kanë humbur më të dashurit e tyre, ndërkohë që të lënduarve u ka uruar shërim të shpejtë.

“Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci të një autobusi me bashkëatdhetarë që po udhëtonte nga Gjermania drejt Kosovës. Shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjet që sot humbën më të dashurit e tyre dhe të lënduarve u uroj shërim të shpejtë. Gjithashtu, falënderoj autoritetet kroate që po bëjnë gjithçka për t'iu gjendur pranë të aksidentuarve”, ka shkruar Krasniqi.

 

10:44

Kurti: Lutemi të ketë sa më pak të vdekur në aksidentin në Kroaci

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se me pikëllim të thellë ka marrë lajmin për aksidentin tragjik në Kroaci, të një autobusi me targa të Kosovës.

Kurti ka bërë të ditur se ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po niset për në Kroaci, për në vendin ku ka ndodhur aksidenti tragjik.

“Me pikëllim të thellë e morëm lajmin për aksidentin tragjik në Kroaci, të një autobusi me targa të Kosovës. Ndonëse ende nuk kemi konfirmime zyrtare për detajet, lutemi të ketë sa më pak të vdekur e sa më shpejt të shërohen të lënduarit. Ministri ynë i Punëve të Brendshme po niset për Kroaci, ndërkaq drejt vendit të aksidentit te autostrada e Sllavonski Brodit tashmë është nisur ambasadori ynë në Zagreb. Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë dhe familjeve të tyre në këto çaste të rënda”, thuhet në reagimin e Kurtit.

10:37

Haradinaj: I tronditur nga ngjarja e sotme në Kroaci

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, është shprehur i tronditur nga aksidenti tragjik i autobusit kosovar në Kroaci, si pasojë e të cilit kanë humbur jetën të paktën 10 persona.

Haradinaj ka shkruar në Facebook se bashkëndjenë me familjarët e viktimave.

“I tronditur nga ngjarja e sotme tragjike në Kroaci, pas aksidentit që pësoi autobusi që po vinte nga Gjermania në Kosovë. Bashkëndjej me familjarët e dhjetë udhëtarëve që humbën jetën dhe lutemi për shërimin e shpejtë të të lënduarve. Falënderoj organet e shtetit kroat, e në veçanti kryeministrin z. Andrej Plenkovic për interesimin dhe kujdesin e tij. RH”, ka shkruar Haradinaj.