Arbëri

Shënohet viktima e parë nga ethet e minjve në Shqipëri

Shënohet viktima e parë nga ethet e minjve në Shqipëri

“Sëmundja e Etheve”, një nga sëmundjet që ka prekur dhe vendin tonë, ka shkaktuar dhe viktimën e parë. Shefja e shërbimit të Infektivtit në QSUT, Najada Como, në një intervistë për Report Tv, tregoi se deri tani janë paraqitur 2 raste me këtë sëmundje, ndërsa tregoi edhe simptomat e para që ajo shfaq tek të prekurit.

Sëmundja “Ethet e Minjve” ka mbërritur dhe në vendin tonë. Dy raste janë paraqitur deri tani në QSUT, ku është shënuar dhe viktima e parë. Bëhet fjalë për një 32 vjeçar nga Erseka, i cili nuk ka mundur ti bëjë ballë kësaj sëmundje. Shefja e shërbimit të Infektivit në QSUT, Najada Como, shpjegoi për Report Tv se “ethet e minjve” ose siç quhet në gjuhën mjekësore, ethe hemoragjike, shkaktohet nga brejtësi i kuq dhe transmetohet përmes ushqimit. Como shton se nga virusi mosha më e rrezikuar janë të rinjtë nga 18-40 vjeç.