Vetëvendosje me kandidatë për zgjedhjet në veri, Kurti thotë se PDK dhe Lista Serbe garojnë me politikë të përbashkët

Vetëvendosje me kandidatë për zgjedhjet në veri, Kurti thotë se PDK dhe Lista Serbe garojnë me politikë të përbashkët

05 May 2019 11:10

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm. Në adresimin e tij para të pranishmëve, lideri i kësaj partie, Albin Kurti, ka folur lidhur me zgjedhjet në veri të cilat do të mbahen më 19 maj.

Ai ka thënë se qytetarët e veriut kanë dy zgjidhje, Listën Serbe dhe PDK-në ose Vetëvendosjen.

Sipas Kurtit, Lista Serbe e PDK-ja nuk garojnë me një kandidat të përbashkët por kanë politika të përbashkëta.

Ai thotë se PDK-ja është pro faljes së veriut Serbisë, transmeton Koha.net.

“Më datën 19 maj do të mbahen zgjedhjet e pjesshme në komunat në veri. Këto zgjedhje janë shumë të rëndësishme dhe i kemi vetëm dy alternative, Lista Serbe dhe PDK ose Vetëvendosja. Lista Serbe dhe PDK-ja nuk janë me kandidat të përbashkët por kanë politika të përbashkëta”, ka thënë ai, duke shtuar se alternativa e vetme për shqiptarët, boshnjakët, turqit e serbet është Lëvizja Vetëvendosje.

Ai tutje ka thënë se kryeministri Haradinaj po qëndron pro taksës jo pse e donë, por sepse ka frik se e humb pushtetin.

Ai tha se Haradinaj e dorëzoi Kosovën tek gabimi i Murat Mehës.

“Serbia shpenzon për ushtri më shumë se të gjitha pesë shtetet e Ballkanit. Ndërkaq krerët tonë nuk kërkojnë më shumë se liberalizimi i vizave. Është e dhimbshme që të gjithë krerët e bëjnë këtë kërkesë për liberalizim, le ta bëjë vetëm ministrja e Integrimeve, e le të gënjejë vetëm njëri nga ta”, ka shtuar ai.

Kjo Qeveri, sipas Kurtit, e ka shtuar korrupsionin e bashkë me të edhe borxhin publik.

Ai thotë se ekonomia e vendit zotërohet nga kompanitë e pushtetit.

“Kosova ka ndërmarrje ekonomike por nuk ka ekonomi ndërmarrëse. Ekonomia kosovare është e kompanive të pushtetit e në krye të tyre janë kompanitë si puna e Devollëve. Kjo qeveri nuk e ka rritur vetëm korrupsionin por edhe borxhin shtetëror e që është rritur mbi 1 miliard euro”, ka thënë ai.

“Kjo qeveri bie lule por jo edhe frutave, më saktë ndonjë lule qytetarëve e frutat familjarëve. Hajnat janë bërë bashkë në PAN, shahen ditë e natë por rrinë bashkë sepse janë të pasigurt”, ka shtuar ai.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme