21:11

Limaj: Kosova ka ditur edhe në kohë më të vështira të gjejë unitet për interes të vendit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, njëherësh kryetari i Nismës Socialdemokrate, ka folur pas zhvillimeve të fundit politike në vend.

Limaj përmes një shkrimi të publikuar në llogarinë e Nismës në ‘Facebook’, ka thënë se Kosova edhe në kohë më të vështira ka ditur ta gjejë gjuhën e kompromisit dhe unitetin për interesin madhor të vendit.

“Edhe sot na duhet unitet për tema të mëdha siç është dialogu. Unë do të vazhdoj ta investoj gjithë kontributin tim për unifikim të qëndrimeve në interes të vendit dhe në bashkërendim të ngushtë me partnerët tanë SHBA-në dhe BE-në, për t'i përmbyllur temat e hapura me Serbinë si dhe të arrijmë deri te njohja e ndërsjellë si dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe Bashkimin Europian”, ka thënë Limaj.

19:14

Qeveria njofton për takimin, “koalicioni është funksional e stabil”

Qeveria e Kosovës përmes një deklarate për media, njofton se në takimin e sotëm të liderëve të partive të koalicionit qeverisës, u diskutua për zhvillimet e fundit politike në vend, për funksionimin e institucioneve, përmbushjen e agjendës qeverisëse dhe legjislative, me theks të posaçëm aprovimin e buxhetit 2019, pakon e ligjeve përcjellëse, platformën e dialogut dhe çështjen e taksës.

Sipas njoftimit, partnerët e koalicionit janë dakorduar që ditëve në vazhdim t’i intensifikojnë veprimet dhe aktivitetet drejt harmonizimit të vendimmarrjes për sa u takon temave të sipërpërmendura.

“Gjatë takimit është biseduar kryesisht për aspektet kryesore që ndërlidhen me platformën e dialogut, e cila pritet të miratohet së shpejti në Kuvendin e Kosovës. Platforma e Dialogut do të reflektojë pozicionin unik të institucioneve të vendit për arritjen e një Marrëveshjeje Gjithëpërfshirëse Ligjërisht e Obligueshme, e cila duhet të rezultojë me njohjen reciproke dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB”, thuhet në njoftim, përcjell Koha.net. “Po ashtu, liderët e koalicionit u zotuan për intensifikimin e hapave dhe bashkërëndimin e vendimeve me partnerët strategjikë të Kosovës, SHBA-të dhe BE-në. Është vlerësim i përbashkët se koalicioni është funksional dhe stabil. Do të vazhdohet me përkushtim në arritjen e qëllimeve në përputhje me objektivat programore qeverisëse”, thuhet më tej aty.

18:58

Përfundon takimi i krerëve të koalicionit, u ikin gazetarëve

Ka përfunduar takimi i krerëve të koalicionit PANA, që ka zgjatur më shumë se 2 orë.

Ata nuk i janë përgjigjur interesimit të gazetarëve, që kanë qëndruar përgjatë gjithë kohës jashtë rrethojave të ndërtesës së Qeverisë së Kosovës.

Kryesuesja e seancës së Kuvendit të Kosovës, nënkryetar Mufera Shinik, duke e mbyllur seancën ka kërkuar pauzë 3-4 minuta, për të lajmëruar se aty do të kthehet kreu i Kuvendit, Kadri Veseli.

Mësohet se Haradinaj nuk ka hequr dorë nga taksa, por ende nuk dihen temat e tjera që janë diskutuar.

17:59

Krerët e koalicionit qeverisës gati dy orë në takim, gazetarët nuk lejohen as në oborr

Ka rreth dy orë që ka filluar takimi i liderëve të koalicionit qeverisës në Kosovë.

Përderisa kreu i PDK-së, Kadri Veseli ka deklaruar se aty ku është Kosova është Amerika, ai i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se nuk kanë menduar njësoj për Amerikën kur kanë kur deshën ta shfuqizonin Specialen.

Në këtë takim, pavarësisht interesimit të madh të mediave, nuk janë lejuar brenda, madje as në objekt fare.

Takimi po mbahet në objektin e Qeverisë, e në të njëjtën kohë po vazhdon seanca e Kuvendit me shumë pika të rendit.

Ndryshe, të shtunën është caktuar seanca për buxhetin e vitit 2019.

16:27

Nis takimi i jashtëzakonshëm i krerëve të koalicionit qeverisës

Me ftesë të kryeministrit Ramush Haradinaj, ka nisur në Qeveri një takim në mes të krerëve të koalicionit PANA.

Në zyrat e Qeverisë, pos Haradinajt, tashmë kanë ardhur edhe Kadri Veseli i PDK-së, Fatmir Limaj i Nismës dhe Behgjet Pacolli i AKR-së.

Gazetarët e Grupit Koha janë duke përcjell ngjarjen dhe do të ju mbajnë të informuar për secilin zhvillim.

Ky takim i jashtëzakonshëm vjen pas çarjeve të mëdha brenda koalicionit për taksën 100 për qind ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës. Pas presionit të SHBA-së e BE-së, PDK-ja po kërkon që Qeveria të suspendojë taksën për 120 ditë, që po kundërshtohet fuqishëm nga kryeministri Haradinaj e po përkrahet edhe nga Limaj.