10 perditesime
22:09

Nora Gjakova: Kam punuar shumë për këtë medalje

Kampionia olimpike Nora Gjakova, gjatë kremtës që i është organizuar asaj dhe xhudistëve të tjerë në Prishtinë, ka thënë se nuk beson se kaq ngrohtë janë pritur kampionët olimpikë të shteteve tjera.

Ajo ka shtuar se ka punuar shumë për suksesin e saj duke shtuar se “ja ku jam tani me medaljen e artë dhe përkrahjen e madhe të popullit shqiptar”.

Disa mijëra veta ishin të pranishëm të hënën mbrëma në sheshin "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, në pritje të kampionëve.

Medaljen tjetër olimpike të artë e fitoi Distria Krasniqi.

Më 2016, medalje të artë olimike kishte fituar Majlinda Kelmendi.

22:07

Distria Krasniqi: Majlinda më bëri të kuptoj se gjithçka në jetë është e mundur

Distria Krasniqi ka thënë se Majlinda me sukseset e saj, e kanë bërë të kuptoj se gjithçka në jetë është e mundur. Ajo ka thënë se ka punuar shumë dhe tani para të pranishmëve po del si kampione olimpike.

“Përshëndetje të gjithëve, dhe faleminderit për këtë mikpritje që po më bën të ndihem shumë e gëzuar që i kam sjellë Kosovës medaljen e artë olimpike. Majlinda me sukseset e saj, më kanë bërë të kuptoj se gjithçka në jetë është e mundur. Kam punuar shumë dhe tani para jush jam si kampione olimpike. Të gjithë ju që jeni sonte, iu them që të punoni shumë për ëndrrat e juaja sepse gjithçka është e mundur. Ju falënderoj që na keni përkrahur dhe mbështetur shumë gjatë gjithë këtij rrugëtimi”, ka thënë ajo.

Krasniqi ka thënë se “Këto medalje olimpike le t’i gëzojmë të gjithë së bashku”.

22:06

Kuka falënderon kampionet që i nxori vetë: Falënderues ndaj heroinave

Driton Kuka, trajneri i xhudisteve, është shprehur i lumtur me pritjen që i është bërë ekipit në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Ai ka falënderuar kampionet që i ka nxjerr vetë, duke i quajtur heroina.

“Faleminderit për këtë pritje dinjitoze dhe për një organizim kaq madhështor. Pas asaj që ndodhi në Rio, një medalje e artë olimpike që i tregoi botës se si popull e kemi merituar lirinë, tash po e vazhdojmë tutje. Ajo që na ka bërë krenar gjithmonë është Majlinda, e cila i ka hapur dyert. Ndërsa, rrugëtimin e saj, e kanë vazhduar ato që kanë filluar të stërviten me Majlindën, Distria dhe Nora. Këto i kanë tejkaluar edhe pritjet e mia, prandaj i jam falënderues dhe mirënjohës për çdo sekondë që e kam kaluar me këto heroina. Ndihem edhe më i përmbushur kur i shoh këto fytyra të popullit shqiptar, që ka treguar se është popull triumfues dhe do të vazhdoj me suksese, jo vetëm në sport por në çdo lëmi”, ka thënë Kuka.

22:01

Kurti: Nga Parisi presim tri e më shumë medalje

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se olimpiadën e parë në Rio, Majlinda solli medaljen e parë ndërkaq në të dytën në Tokio, Distria dhe Nora bënë histori.

Ai ka thënë se Majlinda Kelmendi me sukseset e përkushtimin e saj, e trasoi rrugën për të tjerat, që e përcollën në Tokio.

“Kjo është dëshmi se më përkushtim është gjithçka e mundur. Kampione në tatami, kampione në jetë, kampione në gjithçka. Në Olimpiadën e parë në Rio, Majlinda solli medaljen e parë kurse në Olimpiadën e dytë për Kosovën në Tokio, Distria e Nora bënë histori duke sjellë dy medalje të arta. Medaljet e arta, krahas talentit kërkojnë disiplinë e motivim, taktikë e teknikë të përsosur. Tashmë, të gjithë e dimë emrin e trajnerit të medaljeve olimpike. Ai është trajneri i artë, Driton Kuka që me këmbënguljen e tij, na bëri të gjithëve t’i kthejmë sytë kah xhudo. Tri medalje të arta nga tri gra, për dëshmua barazinë gjinore. Faleminderit vajzave, dhe të gjithëve që punuan për suksesin. Në Rio fituam një medalje, në Tokio dy dhe tani të fillojmë përgatitjet për tri e më shumë medalje në Paris”, ka thënë ai.

21:19

Distria Krasniqi: Edhe nga Parisi do të kthehemi me medalje

Distria Krasniqi ka thënë se është mirënjohëse për këtë mikpritje kaq të ngrohtë.

“Falënderoj të gjithë, sidomos popullin shqiptar që na ka përcjellë dhe përkrahur. Po ashtu trajnerin Driton Kuka e falënderoj. Besoj se nuk do të mbesim vetëm me këto medalje, pasi edhe nga Parisi do të kthehemi me medalje”, ka thënë ajo.

21:18

Nora Gjakova: I kemi kaluar pritshmëritë

Nora Gjakova ka thënë se është një sukses i jashtëzakonshëm, pasi i kanë kaluar të gjitha pritshmëritë.

“Dua të falënderoj trajnerin Driton Kuka që ka bërë një punë të jashtëzakonshme pasi ka sakrifikuar shumë me mua. Dua ta falënderoj edhe familjen time. Faleminderit popullit të Kosovës, të cilët na kanë mbështetur vazhdimisht. Kjo medalje është për gjithë popullin e Kosovës” ka thënë ajo.

21:15

Kuka: Shkuam për një medalje, u kthyem me dy

Trajneri Driton Kuka ka thënë se do të flas pak më shkurt sepse flasin medaljet.

“Dua ta falënderoj në radhë të parë, heroinën tonë, Majlinda Kelmendin që në vitin 2016 e nisi këtë rrugë. Gjatë gjithë këtij rrugëtimi më ka mbetur një moment në kujtesë, kur e kemi bërë një fotografi te pesë rrathët olimpikë dhe shfaqëm synimet t’i fitojmë pesë medalje, tashmë i kemi tri medalje të arta”, ka thënë ai.

Kuka ka shtuar se është një mrekulli që nuk e ka pritur as vet.

“Kemi shkuar për një medalje, por u kthyem me dy dhe kjo është diçka e jashtëzakonshme. Falenderoj kryeministrin dhe presidenten që ishte e pranishme kur Distria e fitoi medaljen e parë. Gjithashtu, i falënderoj të gjithë ata që na kanë përkrahur”, ka shkruar ai.

21:13

Krasniqi: Kosova në Tokio mori emrin “Kosova e Artë”

Ismet Krasniqi, kryetar i KOK-ut ka thënë se për të është kënaqshi dhe privilegj si kryetar i KOK-ut, t’i prijë një ekipi të tillë siç është ekipi i xhudos që na bërë krenarë të gjithëve.

Ai ka thënë se Kosova në Tokio e mori një emër “Kosova e Artë” pas suksesit të Distrisë dhe Norës.

“Jemi ndier krenarë pasi kemi pasur urime të shumta nga shtetet e forta që ishin të pranishme në Olimpiadë. Ka qenë privilegj që atje e kishim edhe presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Shumë shpejt, do të vijnë Olimpiadat tjera dhe duhet të jemi të gatshëm. Falënderoj Majlinda Kelmendin që para pesë vjetësh e hapi derën për medalje dhe ne duhet të punojmë për të pasur më shumë medalje dhe rezultate më të mira. Falënderoj Driton Kukën për punën e shkëlqyeshme dhe them se mësim prej tij marrin edhe shtetet tjera, jo vetëm trajnerët kosovarë”, ka thënë ai.

21:11

Osmani: Këto medalje janë suksesi historik i Kosovës

Daulina Osmani, zëvendësministre në MKRS ka thënë se nuk ka mundësi të kishte një pritje më madhështore pas dy medaljeve të arta të Distrisa Krasniqi e Nora Gjakovës.

Ajo ka thënë se këto medalje janë suksesi historik i Kosovës. Sipas saj ato e vazhduan rrugën që e hapi Majlinda në vitin 2016.

“Dua të falënderoj të gjithë xhudistët që na prezantuan në Tokio dhe sportistët e sporteve tjera. Dua t’i drejtohem se Parisi 2024, Los Angelesi 2028 vijnë shumë shpejt, dhe është koha që të gjithë t’i përvishemi punës, t’i bashkojmë forcat dhe t’i nisim për përgatitjet për Olimpiadat që na presin. Është koha të ndërtojmë strategji, të cilat do të nxjerrin talente edhe në sportet tjera, dhe të na sjellin medalje. Falënderoj federatën e xhudos, prej Agronit, mjeshtrit Driton Kuka, sportistëve që na e zbardhën fytyrën dhe Komitetin Olimpik të Kosovës. Shumica e shteteve, edhe Japonia janë shprehur interesim për bashkëpunim në sportin e xhudos pas suksesit që e patëm dhe kjo është një krenari e madhe. Këto medalje kanë hapur rrugë për donacione nga federatat ndërkombëtare, por edhe do të rritin investimet në sportin e Kosovës”, ka thënë ajo.

21:07

Kuka: Medaljet i prisnim për shkak të përformancës së xhudistëve

Agron Kuka ka thënë se në Lojërat Olimpike në Tokio kanë udhëtuar me pesë garues. Ai ka thënë se kanë pritur medalje, bazuar në performacën e tyre dy vjeçare, ku katër nga pesë garuesit kishin medalje botërore dhe të pestit Evropiane.

Ai ka thënë se janë medalje që i lumturojnë por nuk i befasojnë.

“Falënderoj të gjithë për mikpritjen, edhe kryeministrin Kurti. Ne kemi udhëtuar me pesë garues, të pestit me norma. Medaljet e fituar në Olimpiadën e Tokios, janë mrekullia vet. Janë një medalje që na lumturojnë, por nuk na befasojnë. Majlinda Kelmendi ishte boshti dhe shtylla e ekipit, përkundër që nuk pati fat në garën e saj. Ajo mbetet e para që ka hapur rrugën e Kosovës për medalje. Tani, dua publikisht ta përgëzoj për rezultatet, punën, përkushtimin, çelësin për arritjen e këtyre rezultateve të jashtëzakonshme, mjeshtrin e madh Driton Kuka. Po ashtu, falënderoj të gjithë ata që ishin pjesë e ekipit që kanë kontribuar në njërën apo tjetrën mënyrë në arritjen e rezultateve, duke filluar prej familjeve tona, pastaj MKRS-në, kryetarin e KOK-ut, Ismet Krasniqin dhe në fund t’i falënderoj mediat për prezencën afër nesh dhe shpresoj që do të na ndjekin edhe në të ardhmen”, ka thënë ai.

20:40

Kampionët zbresin në Kosovë

Ekipi olimpik i xhudos ka mbërritur në Kosovë, pas disa ditëve të kaluara në Japoni ku shkroi sërish histori. Ekipi i xhudistëve në krye me trajnerin Driton Kuka, ka mbërritur në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, në orën 20:40.

Në ekip janë edhe dy kampionet e reja olimpike, Distria Krasniqi e Nora Gjakova. Kosova u përfaqësua me pesë xhudistë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020” dhe fitoi dy të arta e një vend të shtatë – Akil Gjakova.

Pjesë e ekipit janë edhe Majlinda Kelmendi, kampione olimpike nga “Rio 2016” dhe Loriana Kuka. Ekipi olimpik për pak minuta do të mbajë një konferencë për media, e më pas do t’ia mësyjë sheshit “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ku është organizuar një pritje e madhe. Në aeroport ka dalë një numër i madh i qytetarëve për t’i pritur qytetarët, e aty është edhe kryeministri Albin Kurti.