Tech

SHBA-ja ua ndalon shitjen disa kompanive kineze, përfshirë Huaweit

 

SHBA-ja ka ndaluar shitjen dhe importin e pajisjeve të reja të komunikimit nga pesë kompani kineze, duke përfshirë Huawei dhe ZTE, mes shqetësimeve për sigurinë kombëtare.

Kompanitë e tjera të listuara përfshijnë Hikvision, Dahua dhe Hytera, raportoi BBC.