Tech

SHBA-ja e Japonia bashkëpunojnë për gjysmëpërçuesit si pjesë e dialogut të ri ekonomik

Foto: Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken
 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Japonia kanë nisur një dialog të ri ekonomik të nivelit të lartë të premten, me qëllim që të zmbrapsin Kinën dhe të kundërshtojnë përçarjen e shkaktuar nga pushtimi rus në Ukrainë, shkroi të shtunën Reuters.

Dy aleatët për një kohë të gjatë kanë rënë dakord të krijojnë një qendër të re të përbashkët kërkimore për gjysmëpërçuesit e gjeneratës së ardhshme, gjatë të ashtuquajturit takim ministror ekonomik “dy plus dy” në Uashington, ka thënë ministri japonez i Tregtisë, Koichi Hagiuda.