Tech

Rusia gjobit WhatsAppin dhe Snapchatin

 

Një gjykatë ruse gjobiti të enjten platformat sociale WhatsApp të Metas dhe Snapchatin për një refuzim të pretenduar për të ruajtur të dhënat e përdoruesve rusë brenda vendit, njoftuan agjencitë e lajmeve, shkruan Reuters.

Moska është përplasur me “Big Tech” [gjigantët teknologjikë] për përmbajtjen, censurën, të dhënat dhe përfaqësimin në mosmarrëveshjet që janë përshkallëzuar që kur Rusia dërgoi forcat në Ukrainë më 24 shkurt.