Tech

NASA zbulon “automjetin” që do mundësojë dërgimin e astronautëve në Hënë dhe Mars

Foto: NASA
 

Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane, e njohur si NASA, ka zhvilluar një “mega-raketë” që mundëson dërgimin e njerëzve në Hënë dhe ndoshta edhe në Mars. Provat e fundit të mjetit me të cilin synohet se arrihet dërgimi, priten të zhvillohen brenda javëve të ardhshme.

Në Misisipin jugor, zonë afër kufirit me Luizianën, inxhinierët kanë lansuar një pjesë të mrekullueshme të pajisjeve përmes hapave të saj. Një cilindër gjigant ngjyrë portokalli, është pezulluar në një strukturë çeliku, përfaqëson thelbin e një automjeti hapësinor më të fuqishëm se gjithçka që ka parë bora që nga vitet 1960.