Tech

Huawei hap qendër në Serbi

Foto: Qeveria e Serbisë
Foto: Qeveria e Serbisë
 

Gjiganti kinez i teknologjisë, Huawei, ka hapur Qendrën e Inovacioneve dhe Zhvillimeve në kryeqytetin e Serbisë, pak ditë pasi shteti serb u zotua në Shtëpinë e Bardhë se do të ndalojë përdorimin e pajisjeve 5G nga prodhues të pabesueshëm. E për SHBA-në, prodhues i pabesueshëm është pikërisht Huawei.

Në mbrëmjen e së hënës, kryeministrja serbe Ana Bërnabiq e shoqëruar nga ambasadori i Kinës në Serbi dhe presidenti i Huaweit për Ballkan, ka thënë se kjo qendër e Huaweit do t’i ndihmojë Serbisë përshpejtimin në transformimin digjital dhe do të shtyjë përpara inovacionin e kreativitetin në ekonominë e Serbisë.