Inteli pohon se desktop procesorët 10nm do të arrijnë në fillim të vitit të ardhshëm

Inteli pohon se desktop procesorët 10nm do të arrijnë në fillim të vitit të ardhshëm

05 November 2019 15:13

Më herët këtë muaj, Inteli ka konfirmuar që planet e kompanisë për lansimin e procesorit do t’i përfshijnë modelet 10nm, me çfarë kompania i ka mohuar thashethemet se nuk do të plasojë në treg desktop çipa 10 nm, raporton Overclock3D.

Tani raporti i sajtit IT World Canada sugjeron që Inteli do të jetë i gatshëm t’i prezantojë desktop procesorët 10nm "herët në vitin e ardhshëm" dhe gjithashtu pretendon që prodhimi i kompanisë i çipave 10nm po përparon shumë mirë dhe se Inteli është i kënaqur me stoqet që i ka.

Megjithatë, kjo nuk jep përgjigje konkrete në pyetjet rreth 10 nm dhe në çfarë mase platforma do të jetë e disponueshme në treg, shkruan KOHA Ditore. A do ta shohim pasardhësin 10nm të procesorit i9-9900K apo do të jetë ky edhe një model desktop në formën e Broadwellit, me publikim të limituar?

Gjithashtu, shtrohet pyetja se çfarë do të ndodhë me Comet Lake. Po qarkullojnë informacione që Intel do ta publikojë serinë e procesorëve Comet Lake në fillim të vitit 2020, me deri në 10 bërthama dhe 20 threade, të cilat do t’i trashëgojnë modelet e sotme tetëbërthamëshe Coffee Lake. Pyetja është se a do të publikohen desktop çipat prej 10nm të Inteli me modelet 14nm apo kjo vlen vetëm për procesorët mobil?

IT World Canada gjithashtu raporton se Inteli planifikon ta hapë fabrikën e tretë për t’i prodhuar procesorët 10nm, gjë që do t’i rrisë ndjeshëm kapacitetet prodhuese të kompanisë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme