Tech

LG prezanton G8 ThinQ dhe smartfonin e saj të parë 5G, V50 ThinQ

LG prezanton G8 ThinQ dhe smartfonin e saj të parë 5G, V50 ThinQ

Në një ngjarje në Kongresin Botëror për Celularë (MWC) në Barcelonë, sot LG ka prezantuar smartfonët e rinj të avancuar, të cilët vijnë me procesor të teknologjisë së fundit Snapdragon 855 të Qualcommit. G8 ThinQ është pasaardhësi i G7 të vitit të kaluar, ndërsa V50 ThinQ është smartfoni i parë i kompanisë me rrjetin 5G.

Njëra nga veçoritë më inovative te G8 ThinQ është Z Camera, e cila përdorë sensorin TOF për njohjen e gjesteve, transmeton Koha.net. Për shembull, është një veçori e quajtur Hand ID, e cila do të njohë formën e dorës tuaj, përmes venave të saj. Për të aktivizuar telefonin duhet vetëm të vendosni dorën tuaj para kamerës. Po ashtu, LG thotë se kamera nuk ndikohet nga ndriçimi, prandaj jo vetëm që mund të identifikojë dorën ose fytyrën tuaj edhe në ndonjë ndriçim, por po ashtu nuk mund të mashtrohet me ndonjë ‘selfie’.