Veriu i Kosovës 13

Xhelal Svecla

Sveçla dënon sulmin ndaj pastiçerisë në veri: Nuk zmbrapsemi

Kronikë 14 korrik 2024 13:47

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla e ka dënuar sulmin me koktej molotovi në pastiçerinë “Sharr” në Mitrovicën e...

Stikersat

Arrestohet një person në veri nën dyshimin se vendosi stikersa me foto të terroristëve të Banjskës

Kronikë 7 korrik 2024 15:46

Një person është arrestuar në Mitrovicën e Veriut pasi është kapur në flagrancë teksa vendoste stikersa në lokacione të ndryshme,...

KFOR

15 muaj burgim të akuzuarit për sulm ndaj KFOR-it në Zveçan

LAJMET E MBRËMJES 24 qershor 2024 19:15

Nenad Orlloviq është dënuar me 15 muaj burgim dhe 12 mijë euro gjobë nga Gjykata Themelore në Prishtinë, për pjesëmarrje...

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde

Rohde për shpronësimet në veri: Mënyra e procedimit s’është në përputhje me sundimin e ligjit

Arbëri 11 qershor 2024 22:15

Pas reagimit të qeverisë ndaj deklaratës së QUINT-it/BE-së/OSBE-së për shpronësimin, më lejoni të citoj nga raporti i Juristëve të shquar...

Shefi i misionit të BE-së për siguri dhe mbrojtje (EULEX), Giovanni Pietro Barbano

EULEX: Hapja e Urës së Ibrit mund të ketë implikime serioze në siguri

Arbëri 9 qershor 2024 12:55

Shefi i misionit të EULEX-it në Kosovë, Giovanni Pietro Barbano deklaroi se situata e sigurisë në vend është e brishtë...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Sekretari i Përgjithshëm i Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Evropës, Mathieu Mori

Qeverisja lokale në veri, temë e Lajçakut dhe zyrtarit të KiE-së në Strasburg

Arbëri 5 qershor 2024 17:00

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar të mërkurën një takim me Sekretarin...

Serbët i tregojnë mbështetjen e tyre Vuçiqit dhe serbëve të tjerë pas përshtatjes së rezolutës për Srebrenicën /Foto: REL

Qytetarët në veri “shprehin mbështetje për serbët dhe Vuçiqin” pas miratimit të rezolutës për Srebrenicën

Arbëri 23 maj 2024 19:29

Qytetarë në Mitrovicë të Veriut kanë parakaluar me veturat e tyre në rrugët e këtij qyteti, në shenjë mbështetjeje për...

Fletevotimi nga Zvecani

“Heshtet” pengimi i votimit në veri nga drejtorët

Arbëri 10 maj 2024 19:18

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka ndërmarrë asnjë veprim ndaj zyrtarëve serbë që nuk lejuan shfrytëzimin e objekteve shkollore për...

Zvecan - Zubin potok

Një vit pas zgjedhjes, Zeqiri e Peci do të zhvendosen në objektet komunale

Arbëri 26 prill 2024 09:28

Një vit pas zgjedhjes në postin e kryetarit të komunës së Zubin-Potokut, Izmir Zeqiri, është kthyer në objektin komunal, ku...

Bejtush Gashi

Gashi: Tash janë plotësuar kushtet për heqjen e masave

Arbëri 21 prill 2024 20:22

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, ka deklaruar se me procesin e votimit në veri janë plotësuar kushtet për...

Vendvotim në veri / Foto: Driton Paçarada - KOHA

Dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në veri

Arbëri 21 prill 2024 19:53

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi, ka njoftuar se s’ka kaluar procesi për shkarkimin e kryetarëve në komunat...

Veriu i Kosoves

“The Telegraph”: A mund të jetë Kosova Ukrainë e ardhshme?

Arbëri 10 prill 2024 19:27

Përpara se policët kosovarë të fillojnë patrullimin në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën Land Rover me armatim: automatikë...

Kryeministri Albin Kurti

Kurti rendit punët e kryera në veri gjatë qeverisjes trevjeçare

Arbëri 3 prill 2024 01:43

Kryeministri Albin Kurti ka renditur disa nga “të arriturat” e qeverisjes së tij trevjeçare në veri të Kosovës.Ndër pikat e...