serbi 23

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Vuçiqi i thotë Macronit ta mbajë Kosovën lart në agjendën e BE-së

Arbëri 21 qershor 2024 15:11

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i ka thënë homologut francez, Emmanuel Macron, se çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën...

Departamenti i Shtetit të SHBA-së

DASH-i për dialogun: Synimi i SHBA-së është njohja reciproke

Arbëri 14 qershor 2024 15:39

Departamenti Amerikan i Shtetit ka thënë se i vetmi opsion i Kosovës dhe Serbisë drejt integrimit evropian është normalizimi i...

Sarrazin ne Serbi

Sarrazin në Serbi, Vuçiqi i flet për “marrëveshjet e pazbatuara” mes Kosovës e Serbisë

Arbëri 14 qershor 2024 14:08

Emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka qëndruar të premten në Serbi. Atje është takuar me presidentin serb.Përmes Instagramit,...

Gjykata

Sadik Durakut i vazhdohet masa e paraburgimit në Serbi, sipas avokatit të tij

Arbëri 4 qershor 2024 17:43

Shtetasit të Kosovës, Sadik Durakut, i është vazhduar masa e paraburgimit në Serbi edhe për 30 ditë, ka thënë avokati...

Zgjehdjet - Serbi

Partia e Vuçiqit shpall fitoren gati në të gjitha qytetet, opozita akuzon për parregullsi

Rajon 3 qershor 2024 08:49

Partia Progresive Serbe (SNS) në pushtet në Serbi duket se është drejt fitores në zgjedhjet e përsëritura në Beograd, si...

Goran Petronijeviq

Avokati i Radoiçiqit mbron kosovarin e arrestuar në Serbi për “krime lufte”

Arbëri 26 maj 2024 20:20

Avokati i Milan Radoiçiqit, të dyshuarit kryesor për udhëheqje të grupit terrorist që sulmoi policinë në Banjskë më 24 shtator...

Banjske

KFOR-i mohon se negocioi me sulmuesit e Banjskës për të ikur

LAJMET E MBRËMJES 26 maj 2024 19:03

Misioni i KFOR-it në Kosovë e ka quajtur të pasaktë raportin e Grupit Ndërkombëtar të Krizave, pjesë të të cilit...

Te burgosurit

Të burgosurit shqiptarë në Serbi

COSMO 26 maj 2024 16:11

Jo vetëm para vitit 1999, por edhe pas përfundimit të luftës në Kosovë, Serbia ka arrestuar shqiptarë me akuza të...

Albin Kurti

Kurti në Londër: Armatimi i Serbisë shpërfaq synimin për eskalimin e situatës në rajon

Arbëri 23 maj 2024 13:41

Kryeministri Albin Kurti gjatë fjalimit të tij në Konferencën e Mbrojtjes në Londër ka përmendur rrezikun nga ndikimi serb dhe...

Besnik Bislimi

Bislimi: Dialogu po përballet me refuzimet e shpeshta të Serbisë

Arbëri 22 maj 2024 18:50

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka përsëritur se Kosova mbetet palë konstruktive në dialog, por se procesi po has në vështirësi për...

Gjykim

Sadik Durakut “po i skadon” paraburgimi në Serbi, familjarët kërkojnë informacion

Arbëri 22 maj 2024 16:35

Familjarë të Sadik Durakut nga Kosova, i ndaluar në Serbi qysh më 17 prill, thonë se nuk kanë informacione se...

Departamenti i Shtetit

DASH: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

Arbëri 21 maj 2024 08:19

Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) tha se është i zhgënjyer që Policia e Kosovës ka ndërmarrë aksion në zyrat financiare...

tkz armando duka fshf

Nga fjalë në vepra, TKZ kundërshton Evropianin Shqipëri - Serbi

Futboll 20 maj 2024 12:19

Tifozët e Kombëtares së Shqipërisë, Tifozat Kuqezi, kanë reaguar të hënën lidhur me kandidaturën e përbashkët të FSHF-së me Federatën...

Veselinoviq vs Radoiçiq

Rruga drejt 100 milionë eurove – Epoka e artë e kompanive të Radoiçiqit e Veselinoviqit

Arbëri 16 maj 2024 09:56

Vetëm tri kompanitë private të vëllezërve Zvonko dhe Zharko Veselinoviq, partneri i të cilëve deri në nëntor 2023 ishte Milan...

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi

Varhelyi: Serbia të harmonizojë politikën e saj me të BE-së, anëtarësimi i mundshëm brenda pesë vjetëve

Rajon 13 maj 2024 21:56

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi ka thënë të hënën në Beograd se Serbia, si vend...

Grenell

Grenelli thotë se Specialja pamundësoi “marrëveshjen finale” Kosovë-Serbi

Arbëri 10 maj 2024 15:39

Ish-emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka thënë se ish-kryeprokurori i Gjykatës Speciale në...

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu

Kryeziu: Pavarësisht shkeljeve të Serbisë, masat janë vendosur vetëm për Kosovën

Arbëri 30 prill 2024 10:56

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë se mungesa e progresit në dialogun Kosovë-Serbi, nuk është për shkak...

Masakra e Qyshkut

Serbia me dënime të ulëta për krimet serbe në Kosovë

Arbëri 28 prill 2024 19:12

Rexhë Kelmendi është një prej tre të mbijetuarve të masakrës së Qyshkut.Përveç në prokurorinë vendore, 73-vjeçari ka dëshmuar edhe para...

BE-SERBI

BE-ja zyrtarisht kushtëzon integrimin e Serbisë me normalizimin e raporteve me Kosovën

Arbëri 22 prill 2024 12:32

Këshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian (BE) e ka miratuar sot vendimin përfundimtar për të ndryshuar kornizën negociuese për anëtarësim...

Bashkimi Evropian

Udhëheqësit shtetërorë bllokimin e qytetarëve nga Serbia e quajnë hakmarrje pas votimit në KiE

LAJMET E MBRËMJES 17 prill 2024 19:09

Hakmarrje ndaj Kosovës, për votimin e suksesshëm në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, është konsideruar bllokimi i qindra qytetarëve...