PDK 51

Partia Demokratike e Kosovës - PDK

PDK: I dëmshëm vendimi i BE-së për heqjen e vizave për serbët, Qeveria tregoi paaftësi

Arbëri 23 korrik 2024 15:24

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e ka akuzuar Qeverinë Kurti se ka dështuar të mbrojë interesin e shtetit pas vendimit...

Perparim Gruda

PDK-ja kërkon dorëheqjen e ministres Haxhiu dhe intervistimin e saj nga prokuroria

Arbëri 21 korrik 2024 11:23

Partia Demokratike e Kosovës ka bërë thirrje që të shkarkohet ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe të intervistohet nga Prokuroria...

PDK

PDK-ja dërgon dy ligje dhe statutin e UP-së në Kushtetuese

Arbëri 18 korrik 2024 15:14

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka dorëzuar të enjten pasdite dy ligje dhe statutin...

Memli Krasniqi

Dënimi i Pjetër Shalës, Krasniqi: Askush s'mund ta ndryshojë luftën e UÇK-së

Arbëri 16 korrik 2024 18:41

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, është shprehur i indinjuar me vendimin e Gjykatës Speciale për dënimin e...

Memli Krasniqi

Krasniqi fajëson Qeverinë për ikjen e qytetarëve

Arbëri 12 korrik 2024 17:04

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, e ka lënë fajtore Qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti për ikjen...

Memli Krasniqi - kryetar i PDK-së

Krasniqi: Shteti sot i dha goditje të fuqishme demokracisë

Arbëri 11 korrik 2024 17:39

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, e ka vlerësuar miratimin e Ligjit për Këshillin Prokurorial dhe atë për...

Partia Demokratike e Kosovës - PDK

PDK e LDK: Do t’i dërgojmë në Kushtetuese ligjin për KPK-në dhe atë për KPM-në

Arbëri 11 korrik 2024 15:25

Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë paralajmëruar se do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese Ligjin për...

PDK

PDK: Qeveria ia humbi Kosovës 21 milionë euro, të barabarta me 42 mijë paga mesatare

Arbëri 11 korrik 2024 13:26

Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar pas vendimit të Qeverisë Kurti për t’i ndarë 21 milionë euro kompanisë “Contour Global”...

Mimoza Ahmetaj

(Mos)përparimi në dialogun Kosovë-Serbi, flet nënkryetarja e PDK-së

60 MINUTA 3 korrik 2024 18:57

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Mimoza Ahmetaj

Ahmetaj: Tri kushtet e Kurtit në Bruksel ishin populizëm

Arbëri 3 korrik 2024 17:59

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Mimoza Ahmetaj, ka thënë se tri kushtet e vendosura nga kryeministri Albin Kurti javën...

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri

Opozita akuzon Qeverinë për kapje dhe shkatërrim të shtetit

Arbëri 27 qershor 2024 12:54

(Përditësuar - 13:30) Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka deklaruar se nëpërmjet...

Përparim Gruda

PDK-ja akuzon Qeverinë se po e synon kontrollin në administratë publike dhe KPK

LAJMET E MBRËMJES 25 qershor 2024 19:25

Anëtari i kryesisë së PDK-së, Përparim Gruda, ka akuzuar Qeverinë për politizim dhe shkatërrim të administratës publike. Ai ka paralajmëruar...

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Përparim Gruda

Gruda: Kemi vërsulje të Qeverisë ndaj rendit kushtetues

Arbëri 25 qershor 2024 17:54

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Përparim Gruda, e ka akuzuar Qeverinë për vërsulje ndaj rendit ligjor dhe...

Perparim Gruda

PDK-ja kërcënon Qeverinë se do t’i çojë në Kushtetuese dy ligje

Arbëri 25 qershor 2024 11:54

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Përparim Gruda duke akuzuar Qeverinë Kurti për politizim dhe shkatërrim të administratës...

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri

Opozita thotë se s’ka transparencë për dialogun, s’pret të dalë diçka jashtë temave të prodhuara nga Kurti

Arbëri 24 qershor 2024 12:53

Opozita e ka kritikuar ekzekutivin për mostransparencë sa i përket dialogut me Serbinë. Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, shefi...

Bedri Hamza

“PDK-ja e vetmja që e pati seriozisht për zgjedhjet”, Hamza optimist se del kryeministër

Arbëri 22 qershor 2024 09:51

Kandidati për kryeministër nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, ka thënë për Ekonomia Online, se partia në...

Ferat Shala

Shala: Joetike që Kurti nuk përmendi ish-liderët e UÇK-së, falë tyre është kryeministër

Arbëri 12 qershor 2024 23:28

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, ka thënë se në përvjetorët e çlirimit duhet të kujtohen dhe përmenden...

Vlora Çitaku - PDK

Çitaku: “Kuvendi gjithëserb”, vazhdim i mendësisë serbe

Arbëri 9 qershor 2024 17:51

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku, ka deklaruar se “Kuvendi gjithëserb” është formë e vazhdimit të mendësisë...

Sala Jashari

Sala Jashari, kandidate e PDK-së për deputete

Arbëri 7 qershor 2024 17:27

Sala Jashari, mbesa e Salë Jasharit që u ndihmoi ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Prekaz, do të jetë...

Besiane Musmurati e Leutrim Retkoceri

PDK në Prishtinë: 15 hektarë të pronës komunale te Stacioni i Autobusëve u tjetërsuan për ndërtim

Arbëri 6 qershor 2024 12:33

Nënkryetarja e PDK-së, Besianë Musmurati dhe shefi i grupit të asamblistëve të PDK-së në Prishtinë, Leutrim Retkoceri, kanë folur për...