Parlamenti Evropian 13

Dmitry Peskov

Krahu i djathtë i Evropës do të vazhdojë t'i mposhtë partitë pro BE-së, thotë Kremlini

Botë 10 qershor 2024 11:05

E përditësuar (14:54) - Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka folur të hënën lidhur me zgjedhjet evropiane, duke thënë se...

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri dhe tashmë eurodeputeti Adnan Dibrani

Tahiri: Adnan Dibrani, eurodeputeti i parë shqiptar nga Kosova

Arbëri 10 qershor 2024 09:10

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, ka njoftuar se një ulëse në Parlamentin e...

Parlamenti Evropian

Projeksionet e BE-së tregojnë se partitë e ekstremit të djathtë po fitojnë bindshëm

Botë 9 qershor 2024 20:12

Partitë e ekstremit të djathtë kanë fituar shumë në Parlamentin Evropian pasi të Gjelbërit morën një goditje të madhe në...

Zgjedhjet per Parlamentin Evropian

Miliona votojnë sot në ditën e fundit të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian

Botë 9 qershor 2024 08:45

Evropianët në 20 shtete i drejtohen sot qendrave votuese në ditën e fundit të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian. Këto zgjedhje...

Parlamenti Evropian

Policia kontrollon Parlamentin Evropian nën dyshimin për ndërhyrje ruse

Botë 29 maj 2024 14:35

Policia kontrolloi zyrat dhe rezidencën e një punonjësi të Parlamentit Evropian të mërkurën, si pjesë e një hetimi nën dyshimin...

PARLAMENTI EVROPIAN

Dialogu dhe zgjerimi - pre e së djathtës në BE

Arbëri 27 maj 2024 09:48

Nëse sondazhet dalin të sakta, zgjedhjet për Parlamentin e ri Evropian do të tregojnë rritje të mbështetjes për partitë populiste...

Matthias Ecke

Kandidati gjerman për Parlamentin Evropian rrihet gjatë fushatës

Botë 4 maj 2024 15:11

Një kandidat për partinë e qendrës së majtë të kancelarit Olaf Scholz në zgjedhjet e muajit të ardhshëm për Parlamentin...

Parlamenti Evropian

Pse kanë rëndësi zgjedhjet evropiane dhe si funksionojnë ato

Botë 2 maj 2024 10:15

Evropianët në 27 shtete do të votojnë në qershor në zgjedhjet që do të kenë ndikim të gjerë në Bashkimin...

Parlamenti Evropian meriton një falënderim të madh nga Kosova

OpEd 29 prill 2024 08:00

Bashkimi Evropian është një union mjaft i komplikuar, në të cilin institucionet e ndryshme kanë rolet përkatëse. Por BE-ja vazhdon...

Parlamenti Evropian

Veprimi i çuditshëm i eurodeputetit, nxori një pëllumb nga xhepi gjatë fjalimit

Botë 25 prill 2024 16:29

Eurodeputeti sllovak, Miroslav Radacosky, bëri një veprim të çuditshëm gjatë fjalimit në Parlamentin Evropian.Ai në një moment nxori një pëllumb...

Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian miraton planin prej 6 miliardë eurosh për Ballkanin Perëndimor

Arbëri 24 prill 2024 13:33

Parlamenti Evropian e ka miratuar të mërkurën planin për rritje ekonomike në Ballkanin Perëndimor, në vlerë prej 6 miliardë eurosh,...

Pasaporta e Serbise

PE-ja miraton heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

Arbëri 23 prill 2024 13:31

Parlamenti Evropian të martën ka miratuar vendimin për liberalizimin e vizave për bartësit e pasaportave të Serbisë që jetojnë në...

Parlamenti Evropian

Hapet rruga për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës me pasaporta të Serbisë

LAJMET E MBRËMJES 9 prill 2024 19:13

Parlamenti Evropian ka bërë të martën një hap të madh drejt përfshirjes në procesin e liberalizimit të vizave edhe për...