OpenAi 10

Mira Murati - Inteligjenca artificiale

Murati: AI do t’i zhdukë disa punë, por shumë të tjera do të lindin

Tech 27 qershor 2024 09:14

Shefja e Teknologjisë në OpenAI, Mira Murati, ka thënë se inteligjenca artificiale pashmangshëm do t’i zëvendësojë disa punë, pasi sipas...

Mira Murati

Murati: Po punojmë që përdoruesit ta kuptojnë kur përmbajtja gjenerohet me AI

Tech 18 qershor 2024 08:59

Shefja e Departamentit të Teknologjisë në OpenAI, Mira Murati, ka thënë se kompania po punon që t'iu ndihmojë përdoruesve ta...

Elon Musk

Musk befasisht tërheq padinë ndaj OpenAI

Tech 12 qershor 2024 08:34

Miliarderi Elon Musk ka bërë lëvizje të papritur duke tërhequr padinë kundër OpenAI dhe shefit të saj Sam Altman. Musk...

Elon Musk

Musk thotë se do ta ndalojë përdorimin e pajisjeve të Appleit

Tech 11 qershor 2024 08:57

Elon Musk është zotuar se do të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompaninë e tij, pasi prodhuesi i iPhoneit...

ChatGPT

ChatGPT, jashtë shërbimit

Tech 4 qershor 2024 12:03

Roboti virtual, ChatGPT, është jashtë shërbimit tash e disa orë. Përdoruesit nuk po mund të qasen në të, e kompania...

openai

OpenAI thotë se grupe ruse e izraelite e përdorën inteligjencën artificiale për të përhapur dezinformata

Tech 31 maj 2024 08:18

OpenAI ka publikuar raportin e parë se si inteligjenca artificiale është përdorur për ndikim të fshehtë, duke zbuluar se kompania...

Scarlett Johansson

Scarlett Johanson shokohet nga imitimi që bën inteligjenca artificiale

Showbiz 21 maj 2024 11:28

Aktorja e mirënjohur e Hollywoodit, Scarlett Johansson, u shokua dhe u nevrikos kur e dëgjoi një robot të krijuar përmes...

Sony Music

"Sony Music" kundër përdorimit të paautorizuar të këngëve të artistëve të saj nga inteligjenca artificiale

Showbiz 17 maj 2024 17:38

Kompania e madhe e muzikës, “Sony Music”, pjesë e të cilës janë artistet e mirënjohura si Adele e Beyonce, u...

Mira Murati - OpenAI

ChatGPT lanson modelin e përditësuar

Tech 14 maj 2024 09:58

Kompania amerikane për inteligjencë artificiale, OpenAI, ka lansuar modelin GPT-4o, që është pjesë e ChatGPT-së, por një version më i...

Mark Zuckerberg - Mira Murati

Meta paralajmëron version të ri të robotit virtual

Tech 18 prill 2024 19:13

Shefi i Metas, Mark Zuckerberg, ka njoftuar se kompania e tij  do të lansojë një version të ri të asistentit...