Nato 30

NATO

Kosova pret votim të suksesshëm për ta avancuar statusin në Asamblenë e NATO-s, Serbia në fushatë për ta penguar

Arbëri 24 maj 2024 19:12

Delegacioni i Kosovës pret votim të suksesshëm në Asamblenë Parlamentare të NATO-s për avancimin e statusit të saj nga vëzhgues...

NATO

Kosova pjesë e agjendës së Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Sofje

Arbëri 22 maj 2024 19:03

Kosova do të jetë në agjendën e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila do të nisë punimet më 25 maj...

refugjatet shqiptare

Shpërthen krisma e armëve dhe melodia me ritmin e muzikës serbe

Kulturë 20 maj 2024 10:00

E mërkurë, 2 qershorNjë detonim i fuqishëm më zgjoi. Kujtova se do të përmbyset krevati. Gjatë natës pati edhe detonime...

Kroaci - NATO   KFOR

Kroacia dërgon një kontingjent shtesë në Kosovë

Arbëri 19 maj 2024 15:11

Një kontingjent shtesë i ushtarëve kroatë do t’i bashkohet KFOR-it. Ministria e Mbrojtjes e Kroacisë ka bërë të ditur se...

konvoj i veturave te NATO-s

NYT: NATO po mendon të dërgojë instruktorë në Ukrainë

Botë 19 maj 2024 11:13

Aleatët e NATO-s janë duke iu afruar vendimit për të dërguar trupa në Ukrainë që të stërvisin forcat ukrainase, raporton...

kfor

Ulutash: Ngjarjet në Kosovë ndikuan në sigurinë në rajon, dërguam 1,000 trupa

Arbëri 18 maj 2024 15:29

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ozkan Ulutash, ka thënë se ngjarjet e ndodhura gjatë vitit të kaluar në Kosovë e kanë...

Qytetarët shqiptarë shikojnë një re të madhe tymi pasi një aeroplan luftarak i NATO-s thuhet se goditi caqet serbe pranë kufirit midis Shqipërinë e Kosovës në Morinë, në Shqipërinë veriore, të hënën, 31 maj 1999 (Foto: Associated Press / Luca Bruno)

Nata dhe dita qenë shumë të zhurmshme. Avionët e NATO-s fare nuk pushuan

Shtojca për Kulturë 12 maj 2024 20:00

Për herë të parë, gjashtëdhjetë ditë pas fillimit të bombardimeve, dola në rrugë. Kisha thënë se do të dal dhe...

Xi Jinping

Xi Jinping para vizitës në Serbi: S’do ta harrojmë bombardimin e Ambasadës në Beograd nga NATO

Botë 7 maj 2024 16:43

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, po e përdor vizitën në Serbi për të “dënuar” NATO-n për bombardimin e ambasadës kineze...

Lufta në Kosovë

Maj 1999: Policia kishte hyrë nëpër banesa dhe kishte bastisur e rrahur shqiptarët

Shtojca për Kulturë 5 maj 2024 21:02

E premte, 14 maj Dhëndri dhe motra e Fadilit rrëfejnë tregime rrëqethëse dhe të pabesueshme për vuajtjet e njerëzve, për...

Stërvitjet e NATO-s

Stërvitjet e NATO-s tregojnë se po përgatitet për konflikt me Rusinë, thotë Moska

Botë 4 maj 2024 13:34

Stërvitjet katër-mujore të NATO-s afër kufirit me Rusinë janë një provë se aleanca po përgatitet për një konflikt potencial me...

Ozkan Ulutas

Komandanti i KFOR-it përcjell tri mesazhe nga Brukseli për Kosovën

Arbëri 24 prill 2024 18:39

Tri mesazhe i ka përcjellë Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutas, pas vizitës në selinë e NATO-s në Bruksel ku ka...

Ozkan Ulutas

Komandanti i KFOR-it përcjell stërvitjen e ushtrisë serbe

Arbëri 18 prill 2024 19:37

Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutas, do të vizitojë Serbinë të premten për Ditën e Vizitorëve të Nderuar që do të...

Christopher Cavoli

NATO shton trupat dhe artilerinë e rëndë në Kosovë dhe Bosnje

Arbëri 18 prill 2024 13:52

Komandanti Suprem i NATO-s për Evropën, gjenerali Christopher Cavoli ka thënë se aleanca ushtarake ka vendosur të forcojë forcat rezervë...

Svecla

Sveçla: Ndëshkimi i ekstremistëve është garanci e mospërsëritjes së sulmeve në veri

Arbëri 13 prill 2024 08:30

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se kriminelët duhet të ndëshkohen që të mos përsëriten sulme si...

ushtria serbe perreth kufirit

Maqedonci: NATO t’i trajtojë me seriozitet lëvizjet e Serbisë përreth kufirit

Arbëri 12 prill 2024 14:21

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka thënë se NATO po ashtu duhet t’i trajtojë me seriozitet lëvizjet e trupave ushtarake...

rekrut Estoni

Estonia u kërkon aleatëve të NATO-s ta rikthejnë shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Botë 9 prill 2024 07:40

Shiu bie mbi syzet e rekrutit të ri Tovio Saabas, duke përshkuar vijat e ngjyrosura në fytyrën e tij me...

Jens Stoltenberg - NATO

Perëndimi po përballet me një aleancë autoritare, thotë Stoltenberg

Botë 6 prill 2024 18:19

 Një “aleancë e fuqive autoritare” po punon më ngushtë së bashku kundër demokracive perëndimore, ka paralajmëruar kreu i NATO-s, Jens...

Vjosa Osmani & Jens Stoltenberg

Osmani: NATO-ja është fati ynë

Arbëri 4 prill 2024 17:03

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se aleanca ushtarake NATO është fati i Kosovës.Në 75-vjetorin e themelimit të NATO-s, Osmani ka...

NATO

Stoltenberg: Do të diskutojmë për lëvizjet drejt anëtarësimit të Ukrainës në NATO

Botë 4 prill 2024 10:51

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë të enjten se aleanca ka qëndrim të qartë lidhur me anëtarësimin...

Maria Zakharova

NATO-ja i është kthyer mentalitetit të Luftës së Ftohtë, thotë Rusia

Botë 3 prill 2024 18:29

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova ka thënë të mërkurën se NATO-ja i është kthyer mentalitetit të...